Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Šalčininkų rajono savivaldybės taryba nepritaria pabėgėlių centro steigimui Dieveniškėse

Šalčininkų rajono savivaldybės taryba nepritaria pabėgėlių centro steigimui Dieveniškėse

Šiandien neeiliniame Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos posėdyje aptarta pabėgėlių suvaldymo krizė.

Meras Zdzislav Palevič reaguodamas į gyventojų nerimą dėl saugumo, baimės ir nežinomybės sušaukė neeilinį Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos posėdį, kuriame aptarė susiklosčiusią situaciją. Į posėdį atvyko vidaus reikalų viceministras Vitalij Dmitrijev, LR Seimo narė Beata Petkevič, Lietuvos generalinis komisaras Renatas Požėla, VSAT Varėnos pasienio rinktinės vadas Virgilijus Raugalė, Lenkijos Respublikos ambasados Konsulinio skyriaus vadovė Irmina Šmalec.

Tarybos sprendimo projektą pristatęs Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius ir Šalčininkų rajono ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Josif Rybak kalbėjo apie Šalčininkų rajono savivaldybės nuveiktus darbus bendradarbiaujant su Valstybės sienos apsaugos tarnyba. Jo teigimu, Šalčininkų rajono savivaldybė teikia visokeriopą pagalbą organizuodama transporto, būtinosios medicininės pagalbos, testavimo dėl COVID-19  ir kitas socialines paslaugas pabėgėliams. Poškonių bendruomenės centro patalpose karantino laikotarpiui laikinai apgyvendinami asmenys, kuriems užtikrinamas apgyvendinimas, maitinimas, medicinos paslaugos, apsauga, aprūpinama higienos reikmenimis. Tačiau Vidaus reikalų ministerijos ketinimas įsteigti Dieveniškėse pabėgėlių centrą yra didžiulė našta pasienio rajonui. Be to, gyventojai nepritaria planams steigti Dieveniškėse pabėgėlių centrą ir, surinkę 400 parašų, parašė peticiją centrinei valdžiai.

- Nuo pirmos dienos savivaldybės administracija įsitraukė į pagalbą Valstybės sienos apsaugos tarnybai. Didėjant migrantų krizei turėjome įsitraukti su visa ūkine pagalba. Praktiškai visas migrantų pavėžėjimas buvo užtikrintas savivaldybės. Buvo tokių dienų, kai per parą padaryti 900 km. Pabėgėlių apgyvendinimo galimybių savivaldybės nenaudojamose ir neveikiančiose patalpose neturime, buvusių mokyklų pastatai parduoti. Suprasdami visų situaciją apgyvendinome pabėgėlius, kurių niekas nenorėjo priimti, veikiančioje įstaigoje – Poškonių bendruomenės centre. Tai rodo mūsų gerą valią. Antras dalykas, susiduriame su sveikatos apsaugos pagalbos problema. Mūsų rajone šiuo metu labai įtempta situacija dėl gydytojų amžiaus ir jų trūkumo. Be to, kalbos barjeras. Praktiškai problema sveikatos srityje viršija mūsų resursus, - kalbėjo Josif Rybak. – Pilnai netikėta ir iki šiol dar raštu neįforminta situacija atsirado praeitą penktadienį, kada iš žiniasklaidos sužinojome, kad Dieveniškėse planuojamas centras. Net negaliu iki galo įvardinti jo pavadinimo dėl to, kad niekas man negalėjo paaiškinti, kas ten bus. Buvo įvardintas 500 asmenų skaičius. Buvusios žemės ūkio mokyklos pastatas randasi miestelio centre, šalia dvi veikiančios gimnazijos, tvoros nėra. Gyventojų gyvenamieji namai yra absoliučiai šalia. Į pirmą klausimą iškyla saugumo užtikrinimas ir įstaigos statusas. Kalbame apie ilgalaikį apgyvendinimą, bet iki galo šiandien negaliu pasakyti, kokia būtų savivaldybės administracijos funkcija. Visa tai kelia daug nerimo. Jau girdime, kad vaikus norima pervesti į Šalčininkų mokyklas, keltis į Šalčininkus, ieškoti butų ir palikti „kilpą“. Dalis mūsų piliečių nori apleisti valstybės teritorijos dalį, užleisdami ją kitų valstybių piliečiams. Man atrodo, kad toks pasiaukojimas būtų labai didelis, - argumentavo jis.

 
 

Į Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos narius kreipdamasis vidaus reikalų ministras Vitalij Dmitrijev, akcentavo, kad situacija yra išskirtinė ir tokia, kokios Lietuvoje iki šiol nebuvo.

- Šita situacija yra mūsų visų. Kiekvieno iš čia sėdinčio žmogaus požiūris, indėlis padės ją išspręsti. Mes turime 2000 žmonių, kurie neteisėtai perėjo sieną, virš 1000 žmonių yra atėjusių liepos mėnesį. Aš neįsivaizduoju, kaip Vyriausybė be savivaldybės spręstų šitą krizę. Pratybos buvo ne kartą organizuojamos, tačiau dabar mes susidūrėme su realiais priešiškais veiksmais. Tai hibridiniai dalykai, kurie tyčia daromi, tyčia organizuojami skrydžiai, - kalbėjo jis.

Išklausę viceministro kalbos Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos nariai kėlė klausimus, kodėl ilgalaikiam pabėgėlių apgyvendinimui pasirinktas būtent Dieveniškių miestelis ir kategoriškai pasisakė už vietos gyventojų saugumą. Kai kurie taip pat svarstė, jog pabėgėlių krizė neturi tapti tik pasienio savivaldybių problema, nuogąstavo, kad nėra aiškumo ir tvarkos. Dalis pasisakė, kad jau dabar gyventojai bijo grybauti vietos miškuose, o priėmus sprendimą dėl pabėgėlių apgyvendinimo Dieveniškėse jie turės gyventi tokiomis sąlygomis.

Atvykusios Dieveniškių gyventojos Liuba Poliak ir Valentina Cvilik teigė besijaučiančios įskaudintos, jos mano, kad Lietuvos piliečiai tokiu būdu skriaudžiami Vyriausybės. Moterys kalbėjo, jog Dieveniškėse dėl apgyvendintų pabėgėlių žmonės nenorės gyventi, auginti vaikų, kurti verslo. Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos direktorė Lolita Mikalauskienė taip pat nerimauja dėl švietimo situacijos gimnazijoje, o seniūnė Česlava Marcinkevič perskaitė gyventojų kreipimąsi, kuriame jie nurodo esantys įžeisti tokiu sprendimu.

 
 

- Visą savaitę žmonės kasdien ateina pas mane, ateina į namus vakarais, jaučia didžiulį nerimą dėl vaikų, leisiu sau perskaityti gyventojų peticiją, kurią paprašė surašyti gyventojai. Iš žiniasklaidos sužinome, kad mūsų miestelyje planuojama steigti nelegalių migrantų apgyvendinimo centrą, šalia veikiančių gimnazijų, vaikų darželio, gyvenamųjų namų. Kas mūsų laukia? Galima tik spėlioti. Dieveniškių miestelio bendruomenė prieštarauja tokiems planams, jaučiasi nuskriausta, kadangi mūsų Vyriausybė neteikė informacijos, Dieveniškės tiesiog pavadintos planu A, - kalbėjo seniūnė Česlava Marcinkevič.

Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič apibendrindamas posėdžio metu kilusias diskusijas pasisakė esąs kategoriškai prieš pabėgėlių centro steigimą Dieveniškėse.

- Nuostata yra tokia, kad būtinai norite, jog Dieveniškėse būtų pabėgėlių centras. Taip, mes suprantame, kad visi dirbame savo darbą. Bet neduok Dieve, jei tik sprendžiame savo problemą, o nematome, nenorime matyti žmonių, mūsų Lietuvos piliečių, rajono gyventojų problemų, skausmo, baimės, pasipiktinimo. Mano nuomonė buvo išsakyta iškart. Mano pozicija kategoriška dėl Dieveniškių centro steigimo, pozicija yra vienareikšmiška. Dėl bendradarbiavimo mes esame pasiruošę dirbti kaip ir anksčiau, pagal mūsų galimybes, teiksime paslaugas, ieškome vietų laikinam apgyvendinimui, bet centrui, kuriam pabėgėliai gyventų neterminuotą laiką, mes esame prieš, - pasakė meras Zdzislav Palevič.

 

Tarybos posėdžio pabaigoje Šalčininkų politikai nepritarė pabėgėlių centro steigimui  Dieveniškių miestelyje. Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos sprendimu taip pat nuspręsta kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministeriją su prašymu peržiūrėti planuojamą sprendimą dėl pabėgėlių centro steigimo Dieveniškių miestelyje ir  parinkti kitą tinkamesnę vietą, nekeliančią grėsmės  gyventojų saugumui ir nebloginančią vietos gyventojų padėties.