easy to read
Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Projektas „Simbolių kalba“: sielą gydantys susitikimai

Projektas „Simbolių kalba“: sielą gydantys susitikimai

Šių metų kovo - liepos mėnesiais aktorių duetas Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas apjungė profesionalų komandą ir simboliniuose XIX a. estetikos atvirukuose įamžino paauglių sukurtą poeziją. Lietuvos kultūros tarybos dėka tiriamasis meno projektas „Simbolių kalba“ vyko Šalčininkų rajono Dieveniškių „Ryto“ ir Butrimonių Anos Krepštul gimnazijose. Ilgalaikio bendradarbiavimo veiklose dalyvavo gimnazijų 9-11 klasių mokiniai.

Projekto metu aktoriai Šarūnas Gedvilas, Žilvinas Beniušis, Artūras Dubaka, Oskar Vygonovski moksleiviams vedė kūrybines teatro ir poezijos kūrimo dirbtuves. Aktorė Ieva Labanauskaitė vedė juoko jogą, apie kurią jaunimas sužinojo pirmą kartą. Iš pradžių juoktis be priežasties buvo nedrąsu, tačiau specialių pratimų pagalba pavyko atsipalaiduoti ir išlaisvinti emocijas. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos kalbos ir retorikos dėstytoja Rita Juodelienė ruošė moksleivius poezijos skaitymui scenoje ir analizavo sukurtas eiles. Psichodramos eskpertė Vida Lipskytė vedė psichodramos užsiėmimus bei diskusijas, kuriose į pokalbius aktyviai įsitraukė ne tik moksleiviai, bet ir mokytojos. Aktorius ir scenografas Kristijonas Siparis pakvietė moksleivius į savo antikvarinius namus tapusiais teatru. Čia visi jautėsi lyg persikėlę laiku keletą amžių atgal. Mokiniai susėdo prie nedidelių senovinių staliukų, iš porcelianinių puodelių gurkšnojo kvapnią arbatą ir klausėsi Sauliaus Petreikio koncerto.  Projekto partneriai „Filigranija“ vedė paskaitą apie simbolių reikšmes poezijoje ir dailėje bei rengė dekoracijų kūrimo dirbtuves. Autorinių papuošalų ir kilpinėlių meistrės Lina Krasnovaitė-Siparienė ir jos sesuo Rūta jaunimui padėjo koduoti gėlių simbolinę kalbą ir sukurti išskirtinius atvirukus jaunimo poezijai įrašyti. Itin daug emocijų sukėlė ne tik procesas, bet ir pasiekti kūrybiniai rezultatai. Kiekvieno rankdarbis buvo skirtingas panaudojus vokiškąsias Drezdeno iškarpas, kartonažą, ažūrinius ir metalizuotus karpinius bei gėlių herbarus. Aktorius ir dramaturgas Jonas Braškys susitikimų metų rinko autentiškas istorijas ir kūrė tikrais faktais paremtą pjesę. Dainininkas, kompozitorius Andrius Zalieska iš mokinių poezijos tekstų kūrė dainas. Operatorius Julius Ambrazevičius dokumentavo ir kūrė projekto vaizdo reportažą

Anot projekto vadovės Virginijos Kuklytės, imtis šio projekto paskatino poreikis priartinti moksleivius prie meno, užmegzti vertybinius dialogus, suteikti galimybę iš arti pažinti kultūros kūrėjus ir gerinti emocinę būseną bendruomenėse humoro pagalba. Šiame projekte visos veiklos buvo apjungtos pasitelkiant moksleiviams naują meninį formatą – poeziją. Taip pat projekto vadovė priduria, kad vienas iš projekto tikslų buvo skatinti bendruomeniškumą tarp mokyklų, ką, pasak projekto vadovės, pavyko įgyvendinti.

 
 
 

Pasakodami apie savo patirtį Šalčininkų rajono mokyklose, aktoriai minėjo, kad moksleiviams siekė perduoti ne tik savo sukauptas žinias, tačiau ir paskatinti moksleivių individualumą, laisvę, kūrybiškumą, atvirumą naujoms patirtims, atsižvelgti į jų pačių pomėgius ir norus. To pasak aktorių ir dramaturgo, dažnai mažesnėse bendruomenesė stinga.

Nors aktoriai bei dramaturgas išskyrė, kad nesiekė moksleivių ateities planų kreipti menine kryptimi, tačiau moksleivių supažindinimas ir priartinimas prie meno buvo sėkmingas – o to pavyko pasiekti moksleivius drąsinant. Pasak aktoriaus A. Dubakos: „Jūs galite būti kūrėjai jau dabar – nereikia laukti, nereikia specialaus išsilavinimo.“ 

Veiklas užbaigė abiejų mokyklų moksleivių susitikimas ir pasirodymas Dieveniškių „Ryto“ gimnazijoje. Čia jie atliko performansus, grojo ir deklamavo savo kurtus eilėraščius. Renginio metu dainininkas Andrius Zalieska atliko dainas, kurias įkvėpė moksleivių mintys ir tekstai. Aktoriai ne tik žaismingai vedė visą renginį, bet ir skaitė Jono Braškio sukurtą pjesės eskizą „Mokykla“ apie mažo miestelio svarbias istorijas. Tragikomiškos pjesės centre atsiduria neklaužada mokinys, kuris po daugelio metų sugrįžta į mokyklą užimdamas ambasadoriaus pareigas ir prisimena jaunystės klaidas bei prarastą meilę.

Vertindami rezultatus, aktoriai pabrėžė, kad projekto metu įvyko asmeniniai atradimai, nes moksleiviai, iš kurių pradžioje nežinojo ko tikėtis, nustebino savo poezijos pasiekimais bei geranoriškumu. Visi projekte dalyvavusieji moksleiviai kviečiami į tęstines veiklas kasmetinėje teatro stovykloje „Kartu“.

Projekto metu žvalgomąjį tyrimą atlikusi tyrėja socialinės politikos ekspertė Žeimantė Straševičiūtė išskiria, kad aktorių vykdytos veiklos rėmėsi moksleivių išklausymu, priėmimu, žaidimų įtraukimu į mokymosi veiklas, kai kurių formalių ribų atsisakymu, atvirumu idėjoms bei skatinimu. Tai buvo raktas į ryšio kūrimą tarp projekto vykdytojų ir moksleivių ir gali būti geroji praktika perduodama pedagogams, kurie dirba su moksleiviais.

 
 

Prie tyrimo prisidėjusi Maryja Šupa pabrėžia, kad projekto metu paaiškėjo, jog moksleivių kasdienybę sudaro įvairūs kultūriniai burbulai – tai ir kompiuterinių žaidimų draugai iš skirtingų valstybių, ir įvairių šalių atlikėjai bei sportininkai, pasirodantys kine, Youtube, Tiktok, Twitch platformose. Moksleivių ateities planai taip pat buvo labai įvairūs – nuo studijų bet kuriame Lietuvos didmiestyje iki ūkininkavimo ar kompiuterių remonto gimtajame krašte. „Sugretinant skirtingus kultūrinius burbulus, galima kurti ryšį tarp skirtingų grupių. Tokiu būdu tarp grupių galima skatinti komunikaciją ir tarpusavio supratimą, stiprinti kalbines kompetencijas, savito identiteto privalumus ir atsisakyti abipusių stereotipų“ teigia Ž. Straševičiūtė ir M. Šupa.

Projekto vadovė aktorė ir režisierė Virginija Kuklytė ir  Šarūnas Gedvilas Šalčininkų rajone aktyviai veda kultūrines edukacijas jau 9 metus apjungdami skirtingų kalbų mokyklas. Per šį laikotarpį menininkai įvykdė virš 15 jaunimui skirtų projektų, kurie sulaukė itin aukštų įvertinimų rajone ir apdovanojimų iš LR Kultūros ministerijos. Š.Gedvilas džiaugiasi, kad buria aktyvią jaunimo bendruomenę, kuri vis dažniau atvyksta į koncertus, spektaklius ir drąsiai pristato savo pačių kūrybą. Organizatoriai pabrėžė, yra itin dėkingi Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos direktorei Lolitai Mikalauskienei ir Butrimonių Anos Krepštul gimnazijos mokytojai Katažinai Sokolovskajai, kuriuos šiame regione yra tikri šviesuliai skatinantys kultūros sklaidą, kūrybiškumą ir bendradarbiavimą.

easy to read