Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Ir vėl prie Šalčios skamba daina

Ir vėl prie Šalčios skamba daina

Niekas taip neišsklaido miego, kaip orų prognozė plenerinio renginio organizatoriams. Taip atsitiko ir šių metų festivalio „Daina prie Šalčios” atveju, kai lietus galėjo sugadinti visus Šalčininkų kultūros centro darbuotojų planus. Tačiau paskutiniai lietaus lašai iš dangaus krito prieš Šv. Mišias.

Po dviejų metų pertraukos dėl pandemijos įvesto karantino gegužės 22 dieną Šalčininkų miesto parkas prisipildė tautinių spalvų. Ir ne be priežasties – šiemet folkloro festivalis „Daina prie Šalčios” organizuojamas 25-ąjį kartą.

1996 metų gegužės 19 dieną Šalčininkų rajono savivaldybė ir Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyrius pirmą kartą surengė šventę, kuri vėliau tapo tradicine ir vienu populiariausių renginių Šalčininkų rajone. Laikui bėgant festivalis augo į ilgį ir plotį – tobulėjo meninis atlikėjų lygis, didėjo dalyvių skaičius. „Daina prie Šalčios“ tapo netradiciniu kultūros reiškiniu ir vienu įdomiausiu Šalčininkų rajono kultūros renginiu.

Dabar festivalį globoja Šalčininkų kultūros centras. Viso kolektyvo parengta renginio programa buvo labai spalvinga ir įvairiapusė: jubiliejinis renginys išsiskyrė lenkiškais akcentais ir vietos artistų pasirodymais. Po iškilmingų Šv. Mišių, kurias aukojo Šalčininkų parapijos klebonas kun. Ruslan Vilkel ir kun. Józef Podkoński iš Varšuvos, festifalį pradėjo specialiai šiai progai parengtas vaidinimas „Po gimtąja pastoge“, pristatantis XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Rytų Lietuvos gyventojų dainas, šokius ir papročius. Vėliau Šalčininkų miesto amfiteatras prisipildė ansamblių „Łałymka“, „Turgielanka“, „Solczanie“, „Ejszyszczanie“, „Solczanka“, „Znad Mereczanki“ dainų ir šokių. Koncertinėje renginio dalyje „Pavasario ritmu“ pasirodė Eišiškių ir Jašiūnų muzikos mokyklų, Šalčininkų S. Moniuškos menų mokyklos auklėtiniai. Šventę vainikavo grupės „Art of Music“ pasirodymas.

 

25-ajame festivalyje „Daina prie Šalčios“ dalyvavo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič, vicemerė Ana Jesvilienė, europarlamentaras Valdemar Tomaševski ir LR Seimo narė Beata Petkevič, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Josif Rybak, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gžegož Jurgo.

- Prieš 25 metus gimė iki šių dienų aktualus sumanymas, kurio esmė – vienoje scenoje parodyti visus Šalčininkų rajono meno kolektyvus, kurie tuomet labai aktyviai kūrėsi, o šiandien vis dar auga. Svarbi festivalio mintis buvo ir yra – lenkų kalbos ir kultūros propagavimas ir puoselėjimas, Šalčininkų bendruomenės kūrimas. Linkiu, kad prie Šalčios skambanti daina pakiltų aukštai ir skleistų gerą žinią apie mūsų Šalčininkų žemę ir apie tas vertybes, kurias branginame, - sveikino susirinkusius Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.

 
 

Gero renginio susirinkusiems miesto parke linkėjo Europos Parlamento narys, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas Valdemar Tomaševski.

- Lietuvoje turime dvylika lenkų dainų festivalių, tarp kurių „Daina prie Šalčios“ užima garbingą vietą. Naudodamasis proga norėčiau nuoširdžiai padėkoti meno ansambliams už lenkų kultūros puoselėjimą, Šalčininkų bendruomenei – už lenkų tradicijų propagavimą, o organizatoriams – už nuostabų renginį, - pasakė Valdemar Tomaševski.

 

Renginyje nuo ankstaus ryto šurmuliavo amatininkų mugė.

 

Rėmėjai: Šalčininkų rajono savivaldybė, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyrius.