Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Vytautas Valius: „Jausti savo žemę“

Vytautas Valius: „Jausti savo žemę“

Laisvės gynėjų dieną  Šalčininkų kultūros centre atidaryta Vytauto Valiaus darbų paroda „Jausti savo žemę“.

Į parodos atidarymą atėjo Šalčininkų J. Sniadeckio, „Santarvės“ ir Lietuvos tūkstantmečio gimnazijų mokiniai, Šalčininkų trečiojo amžiaus universiteto klausytojai. Į susirinkusius kreipėsi Šalčininkų rajono mero padėjėjas Valdemar Sliževski, svarstęs, kas yra laisvė ir kokia ji turi būti.

- Ši diena yra viena svarbiausių mūsų istorijoje. Šiandien mes galime iškelti klausimą, kas vis dėlto yra „laisvė“. Ar laisvė yra nepasiekiama idėja? Ar tai tik idėja? Mes matome, kad gyvoji istorija įkūniją laisvę, byloja apie tai, kad laisvė yra tas kasdienis gyvenimas, kurį mes turime šiandien, tas gyvenimas, dėl kurio kovojo laivės gynėjai. Būtent todėl esame čia: kad prisimintume, kad brangintume, nes laisvė yra didžiausia vertybė, suteikia mūsų darbams kryptį. Turime visada prisiminti, kad tauta, valstybė bus laisva tik tada, kai kiekvienas iš mūsų matys didžiausią pareigą saugoti atminti, branginti ją, puoselėti. Ši paroda iš tiesų yra labai savalaikė, nes neužtenka vien išgirsti ir perskaityti apie laisvę, reikia jausti, - kalbėjo Valdemar Sliževski.

 
 
 

Susirinkusiai Šalčininkų kultūros centre publikai koncertavo Andrius Balionis, Jolanta Provlocka ir Daniel Gancevski. Skambėjo gitaros akordai, virpėjo smuiko stygos ir skambėjo be galo gražios patriotinės dainos Lietuvai. Po trumpo koncerto į susirinkusią publiką kreipėsi Vytauto Valiaus sūnus Saulius.

 

- Man be galo malonu, kad Šalčininkai tokia svarbia proga nusprendė kviesti mano tėvelio parodą.  Mero padėjėjas labai gražiai įvardijo, jog šiandien esame čia, nes 1991 m. paprasti žmonės nepabijojo stoti prieš tankus ir gana naiviu būdu iškovoja laisvę, kuria dabar galime mėgautis. Bet laisvė yra sudėtingas reiškinys ir egzistuoja tik tada, kai žmonės supranta, kad laisvė be atsakomybės ir be pareigos yra chaosas ir niekur neveda. Kantriai vykdydami sunkias užduotis subrandiname laisvę ir ji gauna vis daugiau jėgų, - kalbėjo menininkas Saulius Valius. – dar ne taip seniai, 1985 m., mano tėvelis už savo grafikos kūrinius Norvegijoje gavo premiją, tačiau jo neišleido išvykti jos pasiimti. Elementariai neišleido atsiimti premijos. Ką tai reiškia? Tai buvo gyvenimas dideliame kalėjime. Jaunajai kartai linkiu nesužinoti, kaip tai iš tikrųjų veikia. Branginkime laisvę, kurią turime, - tęsė jis.

Vytautas Valius (1930–2004) – žymus lietuvių dailininkas, Lietuvos Respublikos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Lietuvos didžiojo  kunigaikščio Gedimino ordino kavalierius – buvo universali, kone renesansinė asmenybė: grafikas, knygų iliustruotojas, tapytojas, scenografas, freskų kūrėjas, kompozitorius ir mąstytojas-filosofas.

Susirinkusieji Šalčininkų kultūros centre svečiai galėjo apžiūrėti dailininko, grafiko ir tapytojo Vytauto Valiaus parodą, kuri veiks Šalčininkų kultūros centre iki vasario 25 d.