Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Vilkiškės kurs naują istoriją

Vilkiškės kurs naują istoriją

Pastaruoju metu prie Vilkiškių dvaro traukia vis daugiau smalsuolių, po kraštovaizdžio tvarkymo darbų poilsiui itin patraukli tapo jo teritorija. Ypač pamėgtos pavėsinės pakrantėje: iš vienos pusės vaizdingas Merkys, iš kitos – dvaro rūmai. Tiesa, nereikėtų pamiršti, kad šiuo metu vyksta vidaus patalpų atnaujinimo darbai ir teritorijoje dirba statybinė technika, todėl kol kas baidarininkai ir poilsiautojai negali naudotis šia teritorija poilsiui.

Šiandien stovime ir žiūrime į rūmus, kurie labiau panašūs į pasakų namelį. Vaizdas iš tiesų užburiantis – Merkio pakrantėje, labai vaizdingoje vietoje, stūkso mediniai dvaro rūmai, kadaise garsūs čia auginamais galvijais, sodais, šiltnamiuose žydėjusiomis gėlėmis, kuriais prekiauta netolimame Vilniuje. Šalčininkų rajono savivaldybei pavyko išsaugoti šį nepaprastą objektą ir realizuoti kelis projektus, užtikrinančius jo puoselėjimą ir pritaikymą jaunimo ir keliautojų poreikiams. 2015 m. pavyko įgyvendinti pastato konstrukcijų atnaujinimo darbus. 2019 m. atgaivintas parkas, sutvarkyta Merkio pakrantė ir pritaikyta poilsiui gamtoje. 2020 metai Vilkiškių dvarui itin reikšmingi. Įgyvendinamos veiklos, kurių dėka jis pradės kurti naują istoriją: realizuojami dvaro rūmų vidaus patalpų remonto darbai ir laimėtas tarptautinis projektas, kurio tikslas – veiklų įgyvendinimas.

Kokia bus nauja Vilkiškių dvaro istorija, pasakoja Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus specialistė Erika Sudnicka.

- Daugelis atranda Vilkiškes pirmą kartą. Kodėl? Ilgus metus čia veikė mokykla, ją uždarius pastatas tuštėjo. Tačiau 2015 m. Šalčininkų rajono savivaldybei pavyko atgaivinti fasadą. Dabar einame liepų alėja, kuri buvo išryškinta vos praėjusiais metais. Ir štai – dvaro rūmai. Ateinančiais metais jie prisipildys gyvenimo. Čia skleisis jaunatviškos mintys, šurmuliuos jaunimo stovyklos, susitikimai, koncertai, edukaciniai renginiai, parodos, - sako Erika Sudnicka, pridurdama, kad veiklų užtikrinimas galimas laimėjus tarptautinio projekto finansavimą.

 
 
 

Anot pašnekovės, ateityje rūmų teritorija galėtų tapti patrauklia erdve koncertams, parodoms ar kitai meninei - kultūrinei veiklai. Dvaro „perliukas“ – išsaugoti autentiški puošybos elementai, koklinės krosnys su karūnomis, lubų rozetės ir karnizai, dvivėrės durys, išsaugota planinė struktūra. Lankytojus nustebins ir anksčiau buvęs drėgnas rūsys, kuriame išsaugotos nišos, paliktos atidengtos arkos ir plytų muro skliautai. Istoriją ir XIX a. pab. – XX a. pr. estetiką išsaugojusios patalpos bus pripildytos modernios edukacinės įrangos ir šiuolaikiškų funkcionalių baldų.

Šiuo metu vyksta krosnių restauravimo darbai, inžinerinių tinklų įrengimas, rūsyje patalpos ruošiamos apdailos darbams, pirmame aukšte ir mansardoje vyksta paruošiamieji darbai. Įdomu tai, kad atkuriant lubas naudojama autentiška technologija tinko sluoksnį įrengiant ant medinio tinklelio. Laiptai taip pat pradėti restauruoti. Planuojama, kad statybos darbai bus užbaigti 2021 m. pradžioje.

Inesa Suchocka