Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Ugniagesiai: išgelbėti žmogų ir išsaugoti jo turtą

Ugniagesiai: išgelbėti žmogų ir išsaugoti jo turtą

Šiandien minima Šv. Florijono – gaisrų sergėtojo diena, todėl kviečiame iš arčiau pažvelgti į ugniagesių gelbėtojų darbą. Svarbiausias ugniagesių tikslas – išgelbėti žmogų ir išsaugoti jo turtą. Šalčininkų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ir Šalčininkų rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba mielai sutiko pasidalinti savo darbo iššūkiais, problemomis ir pasiekimais.

Šalčininkų rajone nuo gaisrų saugo Šalčininkų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ir Šalčininkų rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba (veikia septynios ugniagesių komandos Dieveniškėse, Turgeliuose, Baltojoje Vokėje, Jašiūnuose „Merkio“, Butrimonyse, Pabarėje ir Eišiškėse). Be to, padeda ir ugniagesiai savanoriai. Nepaisant to, kad šių dviejų tarnybų pavaldumas skiriasi, tačiau tikslas bendras ir vykdomas kartu – į incidentus priklausomai nuo jų masto ir pobūdžio dažniausiai jos vyksta kartu ir juos likviduoja bendromis jėgomis. Priklausomai nuo incidento tipo ir jo masto bei vietovės Bendrasis pagalbos centras reguliuoja, kokios pajėgos ir kiek jų  turi išvykti į tam tikrus įvykius.

Gaisrų gesinimas – tai be galo atsakingas ir pavojingas darbas. Todėl pareigūnai nuolat tobulina savo kompetencijas, dalyvauja teoriniuose ir praktiniuose užsiėmimuose, studijuoja tarnyboje turimą techniką, įrangą. Tačiau jų darbas neapsiriboja vien kova su ugnimi. Ugniagesiai dalyvauja kitų incidentų likvidavimo darbuose, vykdo gaisrų prevenciją, kontroliuoja eksploatuojamų objektų priešgaisrinę būklę, vykdo gyventojų švietėjišką veiklą ir kitus darbus, susijusius su gaisrų prevencija, dirba eismo įvykiuose, likviduoja chemines avarijas, vykdo darbus vandenyje, likviduoja nelaimių padarinius. Ugniagesių darbas ne tik įdomus ir dinamiškas, svarbiausia, kad jie kaskart suteikia realią pagalbą žmonės, įstaigoms ir kitoms tarnyboms.

Šalčininkų rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnybos viršininkas Jan Vilkanec pasakoja, kad dvi tarnybos iš esmės dirbą ta patį darbą ir draugiškai bendradarbiauja vykdydami numatytus veiklos planus.

- Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos kolegos turi daugiau galimybių gaisrų gesinime, nes mes kol kas negalime dirbti su deguonies kaukėmis. Tačiau visada sklandžiai ir kompetentingai dirbame kartu su kolegomis. Situacijų būna įvairių ir kiekviena visada skirtinga, tačiau ilgam įsimins gaisras Krakūnuose. Dieveniškių ugniagesių komanda į eismo įvykį atvyko pirmoji ir darė viską, kad kuo greičiau išgelbėtų žmones ir pasiruoštų kolegų atvykimui, - pasakoja viršininkas Jan Vilkanec. – Vidutinis mūsų ugniagesių amžius yra 45 metai. Visą laiką galvojame apie kolektyvo atnaujinimą. Šiuo metu Ugniagesių gelbėtojų mokykloje mokosi penki kursantai iš mūsų rajono, trims iš jų atsiras darbo vietos mūsų kolektyve ir du turėsime rezerve. O savanorių pagalba yra neįkainojama. Tiesiog be jokio atlygio du Butrimonyse gyvenantys jaunuoliai vos išgirdę sirenas važiuoja gaisrinėms cisternoms iš paskos. Šventės proga norėčiau palinkėti visiems ugniagesiams sveikatos ir šeiminės gerovės, - tęsia jis.

 
Butrimonių ugniagesiai                                                                                   Šalčininkų rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnybos viršininkas
                                                                                                                                 Jan Vilkanec       

Paklaustas, su kokiu didžiausiu iššūkiu dabar susiduria ugniagesiai, Jan Vilkanec sako, kad ugniagesiams dirbant iš tiesų sudėtingą ir pavojingą darbą atsiranda žmonių, kurie žūtbūt nori kažką nufotografuoti ir artinasi prie ugnies trukdydami ugniagesiams ir patys rizikuodami.

Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos bendruomenės pareigūnė Erika Laurinėnienė pasakoja, kad dėl ugniagesio gelbėtojo darbo specifikos, darbas vyksta pamainomis – viena para darbo ir trys dienos laisvos. Ugniagesio gelbėtojo diena prasideda 7.30 val. ryte nuo rikiuotės ir pamainų apsikeitimo, ir tęsiasi laikantis griežtos dienotvarkės. Jeigu nebūna iškvietimų į incidentus, pareigūnai dalyvauja teoriniuose užsiėmimuose, praktiniuose mokymuose – studijuoja tarnyboje turimą techniką, įrangą. Vakarai dažniausiai būna skirti fiziniam pasirengimui, sportui. O nuo 22.00 val. iki 6.00 val. pareigūnai turi laiką poilsiui. Žinoma, bet kuriuo  paros metu ši dienotvarkė sugriūva kaip kortų namelis. Ugniagesiai gelbėtojai turi greitai reaguoti į iškvietimą – per 1 minutę nuo Bendrojo pagalbos centro pranešimo apie įvykį  jie turi spėti apsirengti specialią aprangą ir autocisterna išvykti iš tarnybos.

 
Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai, viršininkas Vitalijus Kapusta

- Tarnyba aprūpinta visa reikalingiausia technika, kurios prireikia gaisrų ir gelbėjimo darbų metu – dviem budintiems ugniagesių skyriams priskirtos dvi apynaujės autocisternos, pilnai sukomplektuotos įvairiausia gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų įranga, kuri turi atitikti pačius aukščiausius standartus. Taip pat yra rezervinė autocisterna bei autokopėčios, kurios išvyksta į gaisrą prireikus gelbėjimo darbus atlikti didesniame aukštyje. Priklausomai nuo incidento tipo ir jo masto bei vietovės Bendrasis pagalbos centras reguliuoja, kokios pajėgos ir kiek jų turi išvykti į tam tikrus įvykius. Įvykyje dalyvaujančių pajėgų skaičius gali būti koreguojamas priklausomai nuo įvykio masto ir pobūdžio, pavyzdžiui, jeigu pirmosios į incidento vietą atvykusios pajėgos mato, kad incidento mastas nedidelis ir kad gebės su įvykio likvidavimu susitvarkyti mažiau pajėgų, jos gali būti atšauktos, - pasakoja Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Vitalijus Kapusta.

Anot jo, ugniagesiams gelbėtojams nėra lengva pamiršti visas jėgas atėmusius ar tragiškus gaisrus. Kai kurie jų sukrečia ne tik tiesiogiai gaisro gesinime dalyvavusius, bet nelieka abejingi ir rajono gyventojai ar visos Lietuvos piliečiai, kai gaisrai sukelia rezonansinį atgarsį visuomenėje. Pavyzdžiui, 2019 m. kilęs Dieveniškių sen. Krakūnų kaimo gaisras, kurio metu sudegė trys sodybos – vieno žmogaus neatsargus elgesys tvarkantis aplinką dvi šeimas paliko be namų. Pirmieji į gaisrą atvykę ugniagesiai buvo šokiruoti – vėjuotą dieną pagrindinėje kaimo gatvėje iš abiejų jos pusių degė gyvenamieji namai, kiti statiniai, o ugnis pavėjui greitai plito link kitų pastatų – ugniagesiai jautėsi lyg papuolę į pragarą. Gaisro gesinimo darbai vyko daugiau nei 18 valandų. Po gaisro gesinimo vaizdas kaime išties buvo  apokaliptiškas.

 
 

Viršininkas taip pat prisimena gaisrą Poškonių sen. Paginų kaime, kai kaimynų greitos reakcijos ir drąsos dėka iš degančio namo buvo išgelbėtos dvi sesutės. Pernai balandį Dieveniškių sen. Miežionių kaime vėjuotą dieną sudegė gyvenamasis namas, ūkiniai pastatai ir beveik 5 ha miško. Gaisro likvidavimas pareikalavo visiško ugniagesių atsidavimo darbui ir jėgų. Buvo grėsmė gaisrui išplisti ir už Valstybinės sienos, todėl gaisro žvalgyboje ir koordinavime dalyvavo ir Valstybinės sienos apsaugos pareigūnai.

Dažniausiai nusipelnę pareigūnai apdovanojami gegužės 4-ąją dieną – ugniagesių gelbėtojų globėjo Šv. Florijono dieną. Šiais metais valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pasižymėjimo ženklu „Ugniagesio gelbėtojo žvaigžde“ profesinės dienos proga apdovanoti šie nusipelnę Šalčininkų PGT pareigūnai: budinčios pamainos  skyrininkas Davyd Jusionis, budinčios pamainos skyrininkas Jevgenij Gachovič, budinčios pamainos vyresnysis ugniagesys gelbėtojas Jurij Kuleš, kurių dėka 2020 m. gruodžio mėn. Šalčininkėlių k. kilusio gaisro gyvenamajame name metu spėta išgelbėti gyventoją. Davyd Jusionis degančiame name aptiko be gyvybės ženklų gulintį žmogaus kūną, kartu su drauge buvusiu kolega žmogų išnešė į lauką, o tuomet J. Gachovič ir J. Kuleš ėmė gaivinti vyrą. Šių pareigūnų dėka buvo išgelbėta žmogaus gyvybė.

Taip pat už nuopelnus įvykių likvidavimų metu, už operatyvumą ir profesionalumą  „Ugniagesio gelbėtojo žvaigžde“ apdovanotas budinčios pamainos vadas Vidmantas Aleksandravičius. Už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą ir pavyzdingą tarnybą bei 50-ies metų jubiliejaus proga vienkartine išmoka paskatintas budinčios pamainos vyresnysis ugniagesys gelbėtojas Josif Jankelait. Taip pat už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą Šalčininkų rajono savivaldybės mero padėka paskatintas budinčios pamainos vadas Viačeslav Adamovič. Šią dieną Šalčininkų PGT iniciatyva Šalčininkų rajono mero padėkomis už pilietiškos pareigos atlikimą, pasiaukojimą ir pagalbą gesinant gaisrus paskatinti ir Butrimonių seniūnijos gyventojai - savanoriai  ugniagesiai  Valerij Voitechovič ir Jaroslav Jaselionis, kurie nedvejodami kilus gaisrui visada atvyksta į pagalbą priešgaisrinių tarnybų pajėgoms ir dirba pasiaukojančiai.

Už nuoširdų bendradarbiavimą, rodomą iniciatyvą kuriant saugią aplinką bendruomenei, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius skiria padėkas:
Romualdui Monkevičiui, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio skyriaus vedėjui;
Miroslavui Neverkevičiui, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Šalčininkų seniūnijos seniūnui;
Vandai Bielskajai, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Butrimonių seniūnijos seniūnei.

Šventės proga Šalčininkų priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje apsilankęs Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič įteikė kolektyvui Šalčininkų rajono savivaldybės dovaną - nešiojamąjį kompiuterį. 

 
 
 

Jeigu susidomėjote ugniagesio gelbėtojo profesija arba svajojote juo tapti nuo pat vaikystės, nedvejokite – ugniagesiai gelbėtojai yra ruošiami Ugniagesių gelbėtojų mokykloje Vilniuje, kur siūlomos labai patrauklios mokymosi sąlygos kursantams, o mokslai trunka apie 6 mėnesius. Patogų darbo grafiką galima derinti ne tik su savo pomėgiais, bet ir kitais darbais. O svarbiausia – ugniagesių profesija geriausiai vertinama ir mylima visuomenės, kasdienybės dinamiškumas, įveikti iššūkiai ir pagalbos suteikimas žmonėms darbuotojams kelia pasididžiavimo ir laimės emocijas. Štai, kodėl ir ugniagesiai turi savitą šūkį: „Artimui pagalba, Dievui garbė“.

Sveikiname Šalčininkų rajono ugniagesius su Šv. Florijono diena ir linkime didžiuotis darbu, kurį dirbate. Tegul išbandymai Jus praturtina ir suteikia dar daugiau drąsos ir vidinės stiprybės, o kartu su Jumis lai tyliai budi Šv. Florijonas. Saugodami mus – būkite saugūs ir sveiki!

Už pagalbą rengiant reportažą dėkojame Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkui Vitalijui Kapustai ir bendruomenės pareigūnei Erikai Laurinėnienei, o taip pat Šalčininkų rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkui Janui Vilkanecui.