Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Nauji vėjai turizmo, kultūros ir edukacijos srityje

Nauji vėjai turizmo, kultūros ir edukacijos srityje

Jašiūnų dvaro oficina ilgus metus traukė visų dėmesį, būtent ji pirmoji krito į dvaro svečių akis. Prieš kelias dienas pasirašytas statybos darbų užbaigimo aktas. Šalčininkų rajono savivaldybės kuriamoje Jašiūnų dvaro sodybos veiklos plėtros koncepcijoje oficinai tenka be galo gražus vaidmuo – ji tarnaus vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų edukacijai ir švietimui.

Šalčininkų rajono savivaldybė įgyvendino Jašiūnų dvaro oficinos rekonstrukcijos darbų projektą, pagal kurį pastatas prikeltas naujam gyvenimui. Šiandien įžengėme į šviesias dar dažais kvepiančias patalpas, kuriose netrukus užvirs kultūrinis gyvenimas. Architektūrinis sprendimas artimas klasicistinių dvaro rūmų dvasiai. Toks pat stogas, dvaro rūmų fasadui artima sienų spalva, langai ir durys atkurti pagal autentiškus pavyzdžius. Įdomu tai, kad būsimoje ekspozicijų patalpoje ant sienų puikuojasi sienų tapyba – dalis jos konservuota, dalis – atkurta pagal autentiškus elementus. 

 
 
 
 

Statybos ir architektūros skyriaus specialistas Pavel Savel prisimena rekonstrukcijos darbų pradžią, kai atidengus laikančiąsias konstrukcijas, paaiškėjo, kad situacija kur kas blogesnė negu buvo manyta projekto rengimo metu. Kolegialūs sprendimai ir sklandus bendradarbiavimas leido sėkmingai tęsti numatytus darbus.

- Oficina – be galo įdomus objektas statybos požiūriu. Pirmiausia, ji statyta dviem etapais, tarp kurių apie 40 metų skirtumas. Kitas dalykas, turime suprasti, kad oficinos statybai tikriausiai buvo naudojamos medžiagos, likusios nuo dvaro rūmų statybos, todėl čia susidūrėme su kombinuota statyba. Vienur siena yra mūrinė, kitur – medinė, dar kitur – panaudotos ir plytos, ir rąstai. Plytos, manoma, savo laiku buvo gaminamos vietos plytinėje. Oficinos rekonstrukcija man, kaip statybos specialistui ir kaip gyventojui, buvo tikra „gyva“ istorijos pamoka, - svarsto Pavel Savel.

 
 

Jis pasakoja, kad praėjusį rudenį darbų metu prie šoninio įėjimo statybininkai rado gana nemažą pusgirnį, kuris buvo naudojamas kaip laiptelis. Pasitarus su projektuotojais nuspręsta suteikti jam galimybę ir toliau „gyventi“ kartu su oficina – jis įrengtas toje pačioje vietoje.

Dviaukštėje oficinos dalyje restauruoti laiptai, o antrame aukšte – krosnis. Jos restauravimui panaudoti ir autentiški elementai. Buvusiame drėgname rūsyje įrengti sanitariniai mazgai, pagalbinės patalpos, neįgaliesiems pritaikyta ekspozicijų ir edukacijos salės. Svarbu tai, kad oficinos patalpos pritaikytos neįgaliųjų poreikiams, iš lauko pusės įrengtas keltuvas.

 

Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus specialistė Erika Sudnicka pasakoja, kad restauravimo metu aptikta įdomybė. Pasirodo, dalis oficinos statyta ant buvusių dar Radvilų rūmų pamatų, o tiesiant lauko inžinerinius tinklus ir įrengiant naujus pėsčiųjų takus taip pat aptikti pastatų pamatų fragmentai, kurie išsaugoti moksliniam pažinimui.

- Šiandien net nesitiki, kad mums pavyko padaryti tai, kas atrodė neįmanoma. Kas toliau? Dabar prieš mus sienos, kurioms reikia įkvėpti gyvenimo. Ir gyvenimas oficinoje bus be galo įdomus. Įrengsime patalpas ekspozicijoms ir edukacinei veiklai, pirksime multifunkcinius baldus, kuriuos galima bus pritaikyti įvairiems poreikiams. Planuojame įsigyti interaktyvių edukacinių ir ekspozicinių priemonių: interaktyvų Šalčininkų rajono žemėlapį, kalbantį paveikslą, audio dėžes ir „gyvąją knygą“. Belieka tik šiek tiek palaukti. Tikimės, kad dalyvauti edukacijose ir įtraukiančiame Jašiūnų dvaro sodybos bei mūsų rajono pažinime lankytojai galės kitų metų pradžioje,- su užsidegimu pasakoja Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus specialistė Erika Sudnicka.

 

Šiandien oficina niekuo nenusileidžia dvaro rūmams. Atrodo, kad tų oficinos tuštėjimo metų lyg nebuvę. Be paties pastato rekonstrukcijos atnaujinta ir teritorija: įrengti nauji pėsčiųjų takai, apšvietimas, atlikti apželdinimo darbai. Tačiau naujojo Jašiūnų dvaro sodybos istorijoje dar bus staigmenų. Kitas objektas – kairėje pusėje esantis svirnas, kuriame po kiek daugiau negu pusantrų metų įsikurs kūrybinės dirbtuvės.

Šalčininkų rajono savivaldybės siekis - pilnavertiškai prikelti naujam kultūriniams gyvenimui visą Jašiūnų dvaro sodybos reprezentacinę dalį, kad ji, kaip ir anksčiau, vėl būtų pilnaverčiu intelektualinės minties traukos centru.