Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Muziejus Eišiškėse? Taip!

Muziejus Eišiškėse? Taip!

Eišiškės ir visos seniūnijos apylinkės turi labai turtingą istoriją, kuri saugoma žmonių atmintyje, senose nuotraukose, knygose, daiktuose. Visa tai šiuo metu neprieinama plačiajai visuomenei. Tačiau laikai keičiasi – naujame Eišiškių laisvalaikio ir verslo centre kuriasi muziejus, šiuo metu įrengiamos ekspozicijų patalpos. 

Apie pirmąsias muziejaus atsiradimo mintis pasakoja Eišiškių seniūnijos seniūno pavaduotojas Valdemar Sliževski, kuris aktyviai įsitraukęs į medžiagos rinkimą. Jau kurį laiką su savanoriais jis renka informaciją apie žmonių turimus daiktus, nuotraukas, knygas, dienoraščius, kurie atspindi miesto ir jo apylinkių istoriją. 

- Istorija Eišiškėms buvo negailestinga. Turime ir gražią legendą apie miesto pavadinimo atsiradimą, ir istorinių užuominų apie Eišiškių ryšį su LDK kunigaikščiu Vytautu, tačiau esama ir skaudžių, karo paženklintų istorinių verpetų. Be abejo, Antrasis pasaulinis karas ir Holokaustas paliko tragišką pėdsaką mūsų nedidelio miesto istorijoje. Tačiau turime ryškių asmenybių, kurios kūrė ir vis dar kuria mūsų kraštą, - pasakoja Valdemar Sliževski. – Žinau, kad gyventojai turi sukaupę senų nuotraukų, buities ir  darbo priemonių, knygų ir kitų daiktų, leidžiančių papasakoti apie Eišiškių seniūnijos praeitį. Šiuo metu renkame informaciją, kas galėtų perleisti juos muziejui. Galbūt atsiras ir daugiau norinčių padovanoti kažką ekspozicijai ir padėti išsaugoti, puoselėti mūsų kultūrą ir istoriją, - tęsia jis.

Šalčininkų rajono savivaldybė, žinodama Eišiškių bendruomenės lūkesčius ir norus, atsižvelgė į tai kurdama būsimo Laisvalaikio ir verslo centro koncepciją. Konstruktyvūs pasiūlymai ir užsibrėžti tikslai užtikrino sėkmingą darbą – sklandžiai derinamas būsimų patalpų dizainas, baldų išsidėstymas, ieškoma eksponatų. Šiuo metu vyksta patalpų įrengimo darbai, vežami baldai ir įranga.

 

Valdemar Sliževski džiaugiasi, kad jam talkina Halina Antropik, Vaclava Ivanovska, Liudmila Jurgelevičienė, Lilija Savko, Anželika Siliukienė, Danuta Sokolovska, Romas Urvikis ir Zofija Venckevič. Taip pat muziejaus projektu rūpinasi Eišiškių seniūnas Miroslav Bogdiun. Į muziejaus kūrimą aktyviai įsitraukė ir neseniai darbą pradėjusi Eišiškių laisvalaikio ir verslo centro vadovė Barbara Mickevič.  Konstruktyviai dirbant prieita prie bendro susitarimo, kad ekspozicijoje daugiausia dėmesio bus skirta XX a. istoriniams įvykiams. Muziejus bus orientuotas į švietimą, kultūrą, sportą, mediciną. Jo veiklos dalis – tam tikrų aktyvių visuomenės veikėjų indėlis į bendruomenės raidą, todėl dėmesys bus skirtas ir meno kolektyvų vadovams, sportininkams, kunigams, mokytojams.

 
 

- Šiuo metu eksponatai yra renkami įvairiose institucijose: bendradarbiaujama su ugdymo, sveikatos priežiūros, kultūros ir kitomis įstaigomis. Vasarą planuojama susisiekti su visais asmenimis, norinčiais pasidalinti nuotraukomis ar įdomiais senais daiktais. Gauti eksponatai bus registruojami ir tinkamai saugomi. Savanorių komanda, siekdama įgyti muziejaus įrengimo patirties, aplankė Lietuvos nacionalinį muziejų, Vilniaus krašto etnografinį muziejų Nemenčinėje ir kitus muziejus. Ekspozicijas kuriantys ir prižiūrintys specialistai pasidalino su mumis vertingomis įžvalgomis apie kolekcijų kaupimą, baldų spalvas bei būtiną dokumentaciją, - dalinasi muziejaus kūrimo darbais Valdemar Sliževski.

Karantinas sulėtino visus darbus, tačiau atsirado daugiau laiko istorinių darbų, knygų, straipsnių analizei. Tikimasi, kad bendromis eišiškiečių pastangomis pavyks sukurti vertingą ir ateities kartoms naudingą mūsų protėvių dienoraštį.

Inesa Suchocka