Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Gyvenimo kardiograma: darbas širdimi

Gyvenimo kardiograma: darbas širdimi

Šalia mūsų gyvena žmonės, kurie savo tyliais poelgiais daro pasaulį gražesnį. Kartais net nežinome, kad štai šalia gyvenantis kaimynas eina savanoriauti į ligoninę, vienas padeda gyvūnų prieglaudoms, kitas – senoliams, kažkas dovanoja kraują, o kažkas – šeimą, meilę ir rūpestį.

Svetimų vaikų nebūna. Taip stereotipus laužo Šalčininkų rajono globėjai ir budintys globotojai. Jų apsisprendimas, drąsa ir jautrumas daro pasaulį geresnį ir stipresnį, suteikia vilties ir išsklaido net tamsiausius debesis.

Silvija Janonytė iš Baltosios Vokės, šiemet pradėjusi globoti du 4 ir 7 metų brolius teigia, kad visi yra laimingi, eina į darželį, mokosi, daro didelius žingsnius į priekį. Anot moters, kai savo vaikai užaugo, širdyje vis dar liko meilės vaikams, todėl ji nusprendė jos neslėpti, o padovanoti.

- Abejonių buvo ir klausimų buvo, bet Šeimos ir vaiko gerovės centro organizuojami mokymai, kursai, konsultacijos visada praverčia. Namai turi žvimbėti, juose turi skambėti vaikų juokas. Jeigu myli vaikus ir nori nesenti, prašom, - pasakoja moteris.

 
Silvija Janonytė, globėja (Baltoji Vokė)                                                             Kristina Slavinska, globėja (Rūdninkai)

Rūdninkuose Kristinos Slavinskos namuose atsirado vietos 5 metų berniukui Jackui. Iš pradžių labai nedrąsiai ir drebančia širdimi žengusi tokį žingsnį šiandien ji sako, kad nelaimingas tas, kuris neturi namų, yra alkanas ir ligotas, tačiau didžiausia bėda – būti nemylimam.

- Jeigu mano žodžiai bus išgirsti, tai kviečiu pagalvoti apie globą. Mano atveju viskas labai gražiai susidėliojo. O prasidėjo nuo informacijos gavimo, susitikimų, svečiavimosi. Žinojau, kad turiu pasiruošti, pritaikyti namus. Ir su vaiku labai gerai sutarėme. Pasiėmiau Jacką į namus ir daugiau negu metai esame viena šeima,- sako ponia Kristina.

Paklaususi trisdešimtmečio sūnaus nuomonės, ar reikėtų padėti vaikui iš vaikų globos namų, jis nedvejodamas pritarė mamos sumanymui. Šiandien jų namuose įrengtas vaiko kambarys, kieme atsirado vaikų žaidimų aikštelė, supynės ir dar vienas šeimos narys.

Gerviškėse gyvenanti Svetlana Ivaško globoja dvi seseris. Moters teigimu, kai prieš 10 metų megaitės neteko tėvų, net nebuvo kitos minties, kad jos keliautų į vaikų globos namus. Reikia imti! – taip ji prisimena savo drąsų apsisprendimą.

- Vaikai turi gyventi šeimoje. Bet kokiu atveju – šeimoje! Šiandien mes šeima, neįsivaizduoju, kai man reikės su jomis išsiskirti, kai eis studijuoti. Kiekvieną vakarą jos tyliai pasibeldžia į mano kambarį ir linki labos nakties. Verta į savo gyvenimą įsileisti vaikus, – kartoja Svetlana, neatmesdama galimybės, kad į šeimą priimtų dar vieną vaiką.

Labai išmintigai ji pasakoja apie santykius su globojamomis mergaitėmis, paauglystės iššūkius, mėlyna spalva dažomus plaukus ir svogūnų pjaustymą, kai jautėsi neturinti jėgų.

- Vaikams reikėjo priprasti prie mūsų, o mums prie jų. Kai tiesi gyvenimo linija pasibaigia ir prasideda kilimai ir kritimai kaip kardiogramoje, tu darai daug daugiau. Gyvenimas pasikeitė, - pasakoja ji.

Vaiko globa šeimoje – tai galimybė suteikti vaikui, kuriuo negali rūpintis jo biologiniai tėvai, saugią, sveiką ir mylinčią aplinką savo šeimoje, užtikrinant tinkamą vaiko priežiūrą, auklėjimą ir ugdymą, jo interesų ir teisių (pvz., turtinių) gynimą ir atstovavimą. Paprastai tariant, globa – tai įvairiapusis rūpinimasis vaiku, kuriuo negali rūpintis jo tėvai – laikinai arba ilgesnį laiką, kartais iki pat vaiko pilnametystės. Lietuvoje yra šios vaikų globos rūšys: laikinoji globa, nuolatinė globa.

Budintis globotojas - tai asmuo, kuris laikinai (iki vienerių metų)  likusį be tėvų globos vaiką prižiūri savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam fizinį ir emocinį saugumą, ugdymąsi, auklėjimą, atliepia vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą. Dirba pagal paslaugų teikimo sutartį, pasirašyta su Globos centru.

 

Teresa Zuzo, budinti globotoja (Tausiūnai)                                                        Violeta Kulevičienė, budinti globotoja (Šalčininkai)

Tausiūnuose gyvenanti Teresa Zuzo pasakoja, kad jos pačios patirtis augti be tėvų parodė jai kelią.

- Aš kaip niekas kitas žinau, ką reiškia gyventi be tėvų. Nemanau, kad kažko reikia bijoti. Du skirtingi dalykai, kai vaikai auga šeimoje ir vaikų globos namuose, - sako moteris. – Tu tikrai jautiesi apdovanotas dirbdamas šį darbą. Tave vertina, Tu darai kažką gero. Vaikų šypsenose matai, kad tikrai esi jiems reikalingas, ir tas darbas yra reikalingas, - svarsto ji prisimindama globojamus vaikus, jų gimtadienius ir susitikimus.

Šalčininkietė Violeta Kulevičienė dalinasi mintimis, jog seniai supratusi, kad ją jaudina vaikų problemos, todėl susidomėjo skelbimu dėl budinčių globotojų.

- Sunkiausia buvo pasakyti artimiesiems apie savo sprendimą. Mane palaikė. Net nustebau. Jeigu tu turi savyje meilės, rūpesčio, galima juo dalintis. Be to, vaikai džiaugiasi labai paprastai, jų emocijos mane pripildo. Džiaugiuosi savo apsisprendimu, - pasakoja Violeta Kulevičienė. – Jeigu žmogus myli vaikus, nori rūpintis jais, neabejingas tokio vaiko likimui, ir jeigu yra tokių minčių – reikia tiesiog pabandyti, tai nieko nekainuoja, - tęsia ji.

Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Regina Sokolovič prieš ketvertą metų susipažino su Alina. Tuomet dėl šalyje vykusios institucinės globos pertvarkos teko dažnai lankytis buvusiuose Šalčininkų vaikų globos namuose. Moteris pasikvietė svečiuotis vieną mergaitę, vėliau kitą ir nejučiomis su Alina užsimezgė ryšys.

 

Svetlana Ivaško, globėja (Gerviškės)                                                               Regina Sokolovič, globėja (Šalčininkai)

- Namai dideli, vaikai suaugę, o mudu su vyru vis dar galime kažkam skirti namų šilumą. Pagalvojome ir apsisprendėme. Alina neprieštaravo, jai patiko mūsų šeimoje. Kai reikėjo apsispręsti, globoti nuolat, ar grąžinti ją į globos namus, nutarėm, kad ji pasiliks pas mus. Viskas įvyko kažkaip savaime. Teismo sprendimu tapau Alinos globėja ir šiandien džiaugiamės, kad ji atėjo į mūsų šeimą, - pasakoja Regina Sokolovič.

Šalčininkų šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė Oksana Obločinska pasakoja, kad įstaiga teikia paslaugas 73 globėjų šeimoms, kuriose gyvena 93 vaikai ir pasirašiusi bendradarbiavimo ir  paslaugų teikimo sutartis su 3 budinčiais globotojais. Jų šeimose ir namuose atsirado vietos ir meilės ne tik savo vaikams.

-Tai nepaprastas darbas. Tai darbas, kurį dirba emocijos ir širdys. Jausmai, supratingumas ir noras rūpintis padaro daug daugiau negu programos, reikalavimai arba įstatymai. Paprasta meilė, apkabinimai, šypsenos, bučiniai prieš miegą kuria stebuklus. Džiaugiuosi, kad Šalčininkų rajone yra atviros širdies ir šviesių minčių žmonių, kurie suteikė kur kas daugiau negu namus, jie padovanojo šeimą. Todėl didžiuojuosi mūsų globėjais ir budinčiais globotojais ir dėkoju Jiems už tai, kad dovanoja dalį savęs, - sako šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė Oksana Obločinska.

Šalčininkai globoja, nes svetimų vaikų nebūna. Ačiū!

 

Kaip tapti globėju?

Susisiekite su Šalčininkų šeimos ir vaiko gerovės centru

Bažnyčios g. 25, Šalčininkai

Tel. + 370 380 52335

salcininkuvaikai.lt

Daugiau apie Šeimos ir vaiko gerovės centrą sužinosite užėję į socialinio tinklo Facebook paskyrą Vaikai yra vaikai.Šalčininkai

 

Kviečiame žiūrėti filmą, susipažinti su kai kuriais Šalčininkų rajono globėjais ir budinčiais globotojais. Ypatinga tema, ypatingi žmonės ir ypatingos mintys.