Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Bedarbių laukia pokyčiai

Bedarbių laukia pokyčiai

Nuo liepos 1 d. keičiasi Užimtumo įstatymas, todėl Užimtumo tarnyboje registruotų bedarbių laukia pokyčiai. Šiuo klausimu šiandien kalbėta ir Šalčininkų rajono savivaldybės administracijoje. Užimtumo tarnybos prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva įvyko susitikimas su Šalčininkų rajono meru Zdzislavu Palevičiumi. Jame taip pat dalyvavo Užimtumo tarnybos Vilniaus klientų aptarnavimo departamento direktorė Jurgita Bražinskienė, Vilniaus klientų aptarnavimo departamento patarėja Bronislava Sabina Katinienė, Šalčininkų skyriaus vedėja Liana Rybak, o taip pat Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Josif Rybak, skyrių vedėjai, seniūnai.

Susitikimo tikslas – aptarti esamą nedarbo situaciją Šalčininkų rajone, nuo liepos 1 d. įsigaliojančias naujoves ir iššūkius, kuriuos suinteresuotos institucijos turės įveikti kartu.

Užimtumo tarnybos Šalčininkų skyriaus vedėja Liana Rybak pristatė esamą situaciją Šalčininkų rajono darbo rinkoje. Jos teigimu, šiuo metu nedarbo lygis Šalčininkų rajone sudaro 9,2 proc. ir yra toks pat, kaip ir Ukmergės rajone, kiek mažesnis jis yra Elektrėnų ir Švenčionių rajonuose, Vilniaus mieste, kituose Vilniaus apskrities rajonuose yra aukštesnis. Aptardama užimtumo situaciją pagal rajono seniūnijas pranešėja akcentavo, kad prieš penketą metų nedarbo žemėlapis atrodė visai kitaip, aukšto nedarbo lygis buvo kone pusėje rajono seniūnijų, šiuo metu tokios likusios tik dvi – Poškonių ir Dainavos. Dėl bedarbių skaičiaus mažėjimo Liana Rybak dėkojo Šalčininkų rajono seniūnams, kurie savo laiku aktyviai dalyvavo padedami Užimtumo tarnybai ir skatindami gyventojus grįžti į darbo rinką.

- Tai seniūnų darbo rezultatas. Jie padėjo mums identifikuoti bedarbius ir nustatyti aplinkybes, dėl kurie žmonės nenorėjo arba negalėjo dirbti. Tuomet galėjome teikti jiems kryptingus darbo pasiūlymus. Prieš dešimtį metų buvome vieni pirmųjų respublikoje, kurie ėmėsi glaudaus bendradarbiavimo su Vilniaus darbdaviais dėl pavėžėjimo į darbo vietas. Šiuo metu 26 maršrutai, pavežami 465 gyventojai. Dėl pavėžėjimo paslaugos suteikimo žmonės galėjo įsidarbinti AB „Vilniaus paukštynas“, UAB „Maxima LT“, AB „Vilniaus pergalė“, UAB „LT Logic“, UAB „Rimi Lietuva“, UAB „Palink“, UAB „Energesmant“, UAB „Humana LT“, UAB „Omniva LT“, UAB „Ecoservice“, UAB „Ekonovus“. Kiekvieną savaitę kontaktuojame su darbdaviais ir stengiame kuo greičiau užpildyti atsilaisvinusias darbo vietas, - kalbėjo Liana Rybak.

 

Jos teigimu, sunkiausia įdarbinti nekvalifikuotus bedarbius, nes kvalifikuotų bedarbių yra nedaug, vos 12 proc. Užimtumo tarnyboje jie registruojasi norėdami surasti geresnį darbą, jų registracijos Užimtumo tarnyboje terminas siekia 2 – 3 mėnesius. Vedėja taip pat priminė, kad 2022 m. Užimtumo tarnyba galės pasiūlyti daugiau aktyvios darbo rinkos politikos priemonių. Parama gali būti skiriama darbo įgūdžių įgijimui, įdarbinimui subsidijuojant, savarankiško užimtumo rėmimui, profesiniam mokymui, stažuotei, įdarbinimui ir pan.

Kalbėdama apie nuo liepos 1 d. įsigaliojantį Užimtumo įstatymą, Liana Rybak pabrėžė, kad bedarbio statusas ir darbo rinkai besirengiančio asmens statusas. Ji taip pat aptarė paslaugas, kurios bus teikiamos Užimtumo tarnyboje registruotiems bedarbiams, bedarbio statuso panaikinimą už pažeidimus.

Užimtumo tarnybos Vilniaus klientų aptarnavimo departamento direktorės Jurgitos Bražinskienės teigimu, mažinant nedarbą svarbus konstruktyvus teritorijoje veikiančių įstaigų ir institucijų dialogas, nustatant nedarbo priežastis ir kitus veiksnius dėl kurių žmogus nenori arba negali dirbti.

 
 

Įžvalgomis apie gyventojų motyvavimą dirbti kalbėjusi Dieveniškių seniūnijos seniūnė Česlava Marcinkevič dalijosi patirtimi apie organizuotus gyventojų ir darbdavių susitikimus.

- Žmonės dirba. Mums pavyko juos išjudinti. Dabar svarbu, kad jie nebenori gyventi iš pašalpų, o iš uždirbtų pinigų. Kažkada ėmiausi iniciatyvos ir paskambinau į AB „Vilniaus paukštynas“ su klausimu, ar autobusiukas darbuotojams negalėtų atvykti iki Dieveniškių. Pirmame susitikime dalyvavo apie 40 žmonių, bet įsidarbino tik 13. Tačiau mažais žingsniais ir pavyzdžiais mums pavyko įtikinti žmones grįžti į darbo rinką, - pasakojo Dieveniškių seniūnijos seniūnė Česlava Marcinkevič.

Susitikimas baigėsi susitarimu ir toliau palaikyti savivaldos, Užimtumo tarnybos ir kitų institucijų ryšius, siekiant nedarbo mažinimo Šalčininkų rajone.