Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Atgimsta Jašiūnų dvaro oficina

Atgimsta Jašiūnų dvaro oficina

Nauji metai prasideda naujais darbais ir žada nustebinti dar vieno kultūros paveldo objekto atgaivinimu. Šįkart Šalčininkų rajono savivaldybės akiratyje atsidūrusi Jašiūnų dvaro oficina.

Tikriausiai kiekvienam, apsilankiusiam Jašiūnų dvare, į akį krito dešinėje pusėje nuo įėjimo į dvaro teritoriją esantis pastatas, ant kurio puikuojasi užrašas 1860. Todėl dažnas galvoja, kad oficina statyta būtent tais metais. Tačiau tai paneigia cokolyje įmūryti akmenys su ištašyta data - 1822. Klasicizmo bruožų turinti oficina statyta dviem etapais. Ankstesnė oficinos dalis yra vienaukštė, o dviaukštė pastato dalis atsirado rekonstruojant ją 1860 m. 
 

Pokario metais dvare įsikūrė tarybinio ūkio administracija. 1950 m. oficinoje pradėjo veikti vaikų darželis, remontas buvo atliekamas 1972 m. Išgyvenęs įvairias pertvarkas ir rekonstrukcijas pastatas iki mūsų dienų išlaikė autentišką fasadą. Pirmosiomis šių metų dienomis prasidėję darbai žada, jog kitų metų pradžioje Jašiūnuose išvysime naujai atrodančią neatsiejama dvaro sodybos elementą – oficiną.

Didžiulė Šalčininkų rajono savivaldybės sėkmė – Jašiūnų dvaro restauravimas 2015 m., kai po pirmojo etapo remonto darbų jis atidarytas lankytojams. 2017 m. atlikti nebaigtų tvarkyti autentiško interjero, langų ir durų apvadų, angokraščių puošybos detalių, sienų tapybos, dekoracinių dangų konservavimo ir restauravimo darbai.

Jašiūnų dvaro kolektyvo duomenimis, nuo 2015 m. jame apsilankė daugiau negu 51 tūkst. turistų. Čia organizuojamos konferencijos, seminarai, mokymai, susitikimai, populiarumą pelnę vykstantys klasikinės muzikos koncertai, o vasarą vykstantys renginiai „Muzika Jašiūnų dvare“ pamėgti ne tik rajono, bet ir sostinės gyventojų.

Atkaklių Šalčininkų rajono savivaldybės vadovų ir specialistų darbų dėka gautas finansavimas projekto „Jašiūnų oficinos pastato pritaikymas šiuolaikinio muziejaus poreikiams“, kuriuo siekiama ne tik kultūros paveldo objekto atgaivinimo, bet ir kokybiško užimtumo sąlygų sudarymo Šalčininkų rajone, plečiant teikiamų paslaugų apimtis ir spektrą.

Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjos Donatos Ašmankevičienės teigimu, oficinos patalpos puikiai pasitarnaus muziejininkystės veiklai, įgyvendintas projektas sudarys prielaidas turistų srauto didėjimui ir domėjimuisi Jašiūnų dvaro istorija, kuri yra be galo iškalbinga, nes 15 – 17 a. jis priklausė Radvilų giminei, o vėliau buvo įsigytas Balinskių. Restauruotame oficinos pastate planuojamos ir šiuolaikinės edukacinės veiklos, kurios taps kartu ir pažintinės veiklos dalimi.

 
 

Projektas numato išsaugoti vertingąsias oficinos, kaip kultūros paveldo objekto, savybes, naudojant specialias technologijas: bus restauruotas fasadas, tinko apdailos fragmentai, rustika, apvadai, užrašai, akmenų ir plytų mūras, dūmtraukiai. Vertingi elementai, praradę savo pavidalą, atkuriami pagal išlikusius fragmentus. Realizuojant projektą bus įrengtos vandentiekio, nuotekų šalinimo, apšvietimo, šildymo, vėdinimo sistemos. Šiuo metu vyksta parengiamieji ir demontavimo darbai. Iš viso bus suremontuotos 27 (visos) patalpos, bendras plotas – 382,87 kv. m.

 
 


Darbus atlieka: „Instart LT“
Informaciją parengė Inesa Suchocka