Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Atostogos kitaip: kaimo turizmo sodyba „Po vienu rūmu“

Atostogos kitaip: kaimo turizmo sodyba „Po vienu rūmu“

Kaimo turizmo sodyba – tai gamtos garsai, supantis aplink miškas, grynas oras ir netoli plaukiantis upelis arba prižiūrėtas tvenkinys. Būtinai mediniai pastatai, pavėsinės iš rastų, kažkur minimaliai apdirbta mediena, supančios gražios gėlės, o kartais įsivaizduojame ir stogą iš šiaudų. Vienas iš pagrindinių dalykų sodyboje – gera pirtis, o lauke prie pirties – kubilas. Nors kaimo turizmo sodybos dažniausiai pasirenkamos tuomet, kada planuojama tam tikra svarbi šventė, bet ką daryti, kai norime tiesiog pailsėti nuo miesto šurmulio? Kai norime tikro ir tylaus poilsio, buvimo tik su savimi? Ogi svajonės gali išsipildyti, nes Šalčininkų rajono kaimo turizmo sodybos turi ką Jums pasiūlyti. Šiandien pristatome vieną mūsų rajono sodybų, kurioje laikas eina kitaip, kurioje poilsis yra magiškas.

Kaimo turizmo sodyba „Po vienu rūmu“ įsikūrusi Dieveniškių istorinio regioninio parko teritorijoje, Grybiškių kaime, ir nutolusi nuo Vilniaus apie 60 km. O ką gi reiškia posakis „po vienu rūmu“? Tai ypatingas iš mūsų prosenelių atėjęs trobesių statymo būdas sujungiant pirkią su tvartu po vienu stogu, vadinant tai „rūmu“. Iš čia ir kilo sodybos pavadinimas.

  

Sodybos verslo misija - populiarinti mūsų kraštą, skatinti etnografinį, etnokultūrinį, pažintinį ir, žinoma, ekologinį kaimo turizmą, pasidalinti su svečiais mūsų unikalaus krašto papročiais, šnekta, amatais. Senojoje sodybos pirkioje šeimininkai kaupia turtingą etnografinių daiktų ekspoziciją, kurios ištakos – 1899 metai. Ji atvira visiems svečiams. Šioje pirkioje kuriamas namų muziejus, kuriame galima apžiūrėti daugybę tradiciniame gyvenime naudotų rakandų. Ji unikali ir tuo, kad kadaise tai buvo ir gyvenamasis, ir ūkinis pastatas. Sodybos pastatai, tvora, šulinio apdaila pagaminti vietinių meistrų iš vietoje užaugintų ir pagamintų medžiagų.

  

Šiais metais Etninės kultūros globos taryba bei Žemės ūkio ministerija organizavo Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursą, kurioje sodyba „Po vienu rūmu“  buvo nominuota už senosios dzūkiškos pirkios išsaugojimą ir turtingą etnografinių daiktų ekspoziciją. Sodybos šeimininkai – kaimo turizmo asociacijos nariai, sodyba turi 4 gandriukų vertinimą.

„Po vienu rūmu“ maitinimo paslaugos neteikia, tačiau visuomet mielai pasiūlo įsigyti vietos ūkininkų užaugintos produkcijos. Patys šeimininkai savo svečiams augina ekologiškas avietes, šilauoges, obuoliukus. Vasarą lankytojai čia pat Grybiškių miške renka uogas ir grybus, kurių apstu mūsų krašte.

  
  

Sodyba „Po vienu rūmu“ taip pat prisideda prie klimato kaitos mažinimo: sodyboje naudojamos tik energiją taupančios elektros lemputės, nėra mikrobangų krosnelės, prioritetas teikiamas atsinaujinantiems energijos šaltiniams, naudojami moliniai, stikliniai indai, nuosekliai rūšiuojamos atliekos. Malkas tiekia vietos ūkininkas iš vietoje užaugintos lietuviškos medienos. Kasmet sodinami medeliai, pušys, kurios gamina deguonį ir grynina orą.

Sodyba papildyta ir šiuolaikiniais patogumais: trys miegamieji kambariai, 8 miegamos vietos, virtuvė, dušas, sanitarinis mazgas, pavėsinė, terasa, lauko sūpynės, šašlykinė, belaidis internetas. Palei kiemą čiurlena Gauja, iki Poškonių tvenkinio apie 600 metrų.

  

Dažniausi svečiai – lietuviai, tačiau ši sodyba traukia ir užsieniečius: čia apsistoję turistai iš Ukrainos, Lenkijos, Baltarusijos ir Rumunijos.

Dar vienas sodybos šeimininkų pasiūlymas turistams – keliauti po apylinkes nenaudojant motorinių transporto priemonių, o minant dviračio pedalus po vaizdingas Dieveniškių istorinio regioninio parko, ir ne tik, apylinkes.

  

Sodyba „Po vienu rūmu“ orientuota į ramų pažintinį poilsį. Svečiai visuomet sodyboje ilsisi vieni, be šeimininkų. Apgyvendinimo paslaugas teikiamos šeimoms arba poroms. Šią vasarą kviečiame visus ištrūkti iš miesto ir grįžti į kuo natūralesnę aplinką, ir atrasti kuo ramesnį, kuo tikresnį, paprastą santykį su gamta, namais ir pačiais savimi.

Daugiau informacijos apie sodybą „Po vienu rūmu“  rasite socialinio tinklo Facebook paskyroje Po Vienu Rūmu, tel. +370 612 39811, el. p. povienurumu@gmail.com .

 

Informaciją parengė Viktorija Urbanovič

Nuotraukos: Sodybos "Po vienu rūmu" archyvas