Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :Šalčininkų rajonas: mes prisimename...

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Šalčininkų rajonas: mes prisimename...
2020-01-27


Šiandien Šalčininkų rajono savivaldybė kartu su visu pasauliu mini Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną ir 75 – ąsias Aušvico – Birkenau mirties stovyklos išlaisvinimo metines. Užsienio reikalų ministerijos kvietimu ir siekdama pagerbti Holokausto aukų atminimą Šalčininkų rajono bendruomenė prisijungė prie Pasaulio žydų kongreso inicijuotos pasaulinės akcijos „We Remember“ – Mes Prisimename“, kuri kartu skirta skleisti žinią, kad tai negali pasikartoti - nė vienai tautai, rasei ar socialinei žmonių grupei. 

Šalčininkų rajono mero pavaduotoja Beata Petkevič kartu su Eišiškių S. Rapolionio ir Eišiškių gimnazijų mokytojais ir mokiniais lankėsi atminimo vietose, kuriose 1941 metais buvo sušaudyti Eišiškių ir apylinkių žydai – vyrai, o taip pat moterys su vaikais.

Eišiškių S. Rapolionio gimnazijos jaunimas kartu su vicemere Beata Petkevič ir Eišiškių seniūnijos seniūno pavaduotoju Valdemaru Sliževskiu susitiko vyrų sušaudymo vietoje, esančioje Eišiškių pakraštyje, tarp dirbamų laukų. Istorijos mokytoja Liudmila Jurgelevičienė pasakoja, kad anksčiau ši vieta atrodė kiek kitaip, paminklas stovėjo gerokai arčiau ir užrašas buvo tik dviem kalbomis, dabar jis patrauktas atokiau, o tekstas užrašytas trimis kalbomis. Be to, vyrų sušaudymo vietoje, apsodintoje medžiais, dar galima rasti kelių maceivų – įmūrytų akmeninių stulpų.

- Jungiamės prie pasaulinės iniciatyvos „Mes Prisimename“, suvienijusios viso pasaulio žmones. Privalome prisiminti, gerbti ir žinoti, jog visuomet turime išlikti vieningi, puoselėti atmintį ir neleisti įsivyrauti neapykantai, - tokiais žodžiais pradėjo susitikimą Eišiškių seniūnijos seniūno pavaduotojas Valdemar Sliževski kartu priminęs ir dar vieną istorinį faktą – Aušvico stovyklos išlaisvinimą 1945 m. sausio 27 d.

Tylos minutė, žvakės liepsna, akmuo, susimąstymas ir ištarti žodžiai „Mes prisimename“.Su Eišiškių gimnazijos jaunimu mero pavaduotoja Beata Petkevič susitiko prie paminklinio akmens, esančio kapinių teritorijoje. Čia tragiškai žuvo žydų tautybės moterys ir vaikai.

- Tyla šioje vietoje yra labai iškalbinga. Tai, ką šiandien galime padaryti, po šios XX amžiaus tragedijos, pagerbti tylos minute, išsaugoti atmintyje ir perduoti kitoms kartoms. Istorijoje nebuvo jokios kitos tautos, kuri taip masiškai būtų naikinama. Jie žuvo tik dėl to, jog buvo žydais, jog kažkokia sistema laikė juos kitos rūšies žmonėmis. Čia, šioje vietoje, žuvo moterys ir vaikai, kitoje miesto pusėje nužudyti vyrai. Nežmoniška... Kaip žinote, Šalčininkų rajone tai ne vienintelė žydų laidojimo vieta. Dieveniškės, Jašiūnai, Eišiškės –buvo žydų gyvenamos teritorijos. Milijonai žuvusiųjų. Tragiški likimai. Turime apie tai žinoti, negalime pamiršti dėl to, jog istorija niekada nepasikartotų. Tegul tai būna mums visiems pamoka, - kalbėjo Šalčininkų rajono mero pavaduotoja Beata Petkevič.

Holokausto aukų atminimas pagerbtas ir Dieveniškėse, kuriose buvo gausi žydų bendruomenė. Vieną dieną jos nebeliko. Dieveniškių žydų žūties vieta – Varanavas (Baltarusija). Žydų kapinėse šiandien rinkosi ir dieveniškiečiai: seniūnijos kolektyvas, vadovaujamas seniūnės Česlavos Marcinkevič, jaunimas.Istorija atskleidžia, kad getu buvo virtęs ir Jašiūnų dvaras, o Jašiūnų apylinkių žydų masinių žudynių vieta – prie Gojaus kaimo. Šiandien čia lankėsi visų Jašiūnuose veikiančių mokyklų atstovai, seniūnas Zdislav Mažeiko. Liudną istoriją susirinkusiems priminė Jašiūnų dvaro sodybos muziejaus vadovas Kazimež Karpič. 


„Mes Prisimename“ iniciatyvos įgyvendinimo Lietuvoje partneriai – Lietuvos žydų bendruomenė ir Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas. Pasaulinę akciją inicijuoja Pasaulio žydų kongresas.


Inesa Suchocka

Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook