Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :Joninių nakties magija

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Joninių nakties magija
2018-06-25

Joninių naktis nuo senų laikų buvo ypatinga. Ar panėrėte į magijos ir ritualų pasaulį? O gal kas nors rado paparčio žiedą?

Praėjusį savaitgalį keturiose rajono gyvenvietėse – Zubiškėse prie Versekos, prie Rakliškių tvenkinio, Poškonyse, ir, žinoma, publikos pamėgtuose Jašiūnuose - įvyko Šalčininkų rajono savivaldybės ir Kultūros centro organizuoti renginiai. Renginiuose dalyvavo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič ir Savivaldybės administracijos direktorius Josif Rybak.

Pieva prie Versekos – turbūt sunku įsivaizduoti dėkingesnę vietą renginiui. Pasveikinus Janinas ir Jonus, sveikinimo žodžius tarė Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič ir Savivaldybės administracijos direktorius Josif Rybak. Rajono vadovai taip pat pasveikino ir Kalesninkų seniūnijos seniūnę, tądien atšventusią gimtadienį.

- Tai graži tradicija, pirmiausia turinti religinę prasmę ir prasidedanti bažnyčioje, tačiau kartu tai pasaulietinė susitikimų ir linksmybių šventė. Gerai, kad ši tradicija išliko mūsų rajone. Ir tai, pirmiausia, Jūsų, dalyvaujančių renginiuose, dėka. Linkiu visiems gražaus vakaro, gražios vasaros, įdomių atostogų, - kalbėjo meras Zdzislav Palevič.

Joninių scenoje pasirodė Kalesninkų L. Narbuto gimnazijos mokiniai, dainų ir šokių ansamblis „Eišiščane“. Vakaro žvaigžde buvo Sergej Slovianskij – Baltarusijos dainininkas, specialiai pakviestas į šventę Šalčininkų rajono savivaldybės.Šeštadienį, birželio 23 d., Jašiūnų dvaro parke susirinkusieji ieškojo paparčio žiedo kartu su charizmatišku Budapešto Belo Bartoko menų mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestru „Pikolino“, tradiciniais rajono dainų ir šokių kolektyvais „Znad Merečanki“ ir „Solčane“, šiltai pasitiktais publikos. Muzikinis teatras „Rada“ iš Gardino pristatė nuotaikingą, spalvingą ir be galo energingą liaudies programą. Po jo į sceną įžengė vokalinis – instrumentinis ansamblis „Klezmafour“, pristatęs balkanų kultūros muziką ir pakvietęs žiūrovus linksmintis prie scenos. O vidurnaktį paparčio žiedas Jašiūnų dvaro parke pražydo kartu su lietuviško folkroko grupe „Kitava“, paskleidusią nepaprastą archajiškos muzikos pagal šiuolaikišką stilių dozę. Galiausiai scenoje antrąsyk pasirodė muzikinis teatras „Rada“, tačiau šį kartą skambėjo čigonų muzika.

Jašiūnų dvaro parke užkurtas didžiulis laužas pakvietę publiką pasinerti į nepaprastą ir savitą pasaulį, kupiną tradicinės ir šiuolaikiškos muzikos mišinį, liaudies dainų ir šokių ritmą, paparčio žiedo paieškas. Nepaisant pliaupiančio Joninių lietaus publika smagiai leido laiką, o Jonai ir Janinos dabinosi ąžuolų ir žolių vainikais. Šventėje dalyvavęs Šalčininkų rajono meras pabrėžė, kad žmonių dėka Joninės Jašiūnuose yra puoselėjamos ir pradedamos nuo šv. mišių, kaip ir priklauso katalikiškoje tradicijoje. Jis taip pat pasidžiaugė, kad Šalčininkų rajono savivaldybės ir Kultūros centro organizuojamos Joninės mena Jano Sniadeckio laikus, todėl turi dvigubą reikšmę.

Jonų šventė Jašiūnuose tapo puikia proga ne tik pasveikinti varduvininkus, bet ir du kolektyvus, kurie pelnę gražias pergales tarptautinėje arenoje. Rajono meras apdovanojo ansamblio „Znad Merečanki“ šokėjus, puikiai pasirodžiusius ir laimėjusius tarptautiniame festivalyje – konkurse „Polonezas 2018“, įvykusiame Slonime mieste, Baltarusijoje. Antrasis apdovanojimas įteiktas dar jaunam, bet vis populiarėjančiam kolektyvui „Art of Music“, iškovojusiam II vietą tarptautiniame lenkų dainos festivalyje Opolės mieste, Lenkijoje.

 Kai Joninių naktis dar neturėjo savo globėjo Jono, jis buvo tokia pati trumpa, kupina linksmybių ir šokių, degančių laužų. Šiandien, kaip ir kitados, merginos leidžia vainikus į upę, norėdami kuo greičiau sutikti išrinktąjį, o sėkmingas šuolis per laužą reiškė karštą ir amžiną meilę. Daugelis šių papročių išliko iki mūsų dienų gražių linksmybių forma. Kelis iš jų pristatė panelės iš Poškonių: į ugnį beriami grūdai turi pranašauti gerą derlių, o medžio drožlės – svajonių išsipildymą, tačiau nematerialių, pabrėžė renginio vedėjos. Susirinkusius pasveikino Poškonių seniūnijos seniūnas Rimantas Stočkus ir Savivaldybės administracijos direktorius Josif Rybak. Nepritrūko ąžuolų vainikų varduvininkams, o susirinkusius linksmino ansambliai „Bičiuliai“ iš Mickūnų ir „Lidčanka“ iš Baltarusijos.Kokios Joninės be lietaus? Prognozė pasitvirtino. Butrimonyse, prie tvenkinio, artistai ir publika šventė Jonines kartu su lietaus debesimis. Tačiau šventėje dalyvavęs Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič pabrėžė, kad nuodėminga būtų piktintis po dviejų mėnesių be lašo lietaus. Ir iš tiesų, susirinkusieji buvo nusiteikę švęsti nepaisant nepalankios nuotaikos. Varduvininkų, taip pat ir seniūnės Vandos Belskos sveikinimas praėjusio vardadienio proga, laužas, šokiai, pramogos mažiesiems ir, žinoma, koncertas. Šį kartą Rakliškėse pasirodė „Eišiščane“, Šalčininkų neįgaliųjų draugijos ansamblis „Dainuok, širdele“, Šalčininkų baltarusių centro kolektyvas „Radunica“ ir „Lidčanka“ iš Baltarusijos. 


Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook