Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :Jašiūnai – seniūnija su reprezentaciniais rūmais fone

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Jašiūnai – seniūnija su reprezentaciniais rūmais fone
2019-01-16

Jašiūnų seniūnija - trečioji pagal gyventojų skaičių seniūnija Šalčininkų rajone. Seniūnijos plotas sudaro 10814,71 ha, jai priklauso Jašiūnų miestelis, 23 kaimai ir 8 viensėdžiai. Čia gyvena 3921 gyventojas. Seniūnijos centras – Jašiūnai, įsikūrę Šalčininkų rajono šiaurės vakaruose, prie Vilnius – Lyda plento. Miestelis skaičiuoja 2200 gyventojų. Jašiūnų seniūnijos seniūnas Zdislav Mažeiko turi mažiausią iš visų seniūnų darbo patirtį šiose pareigose, atsakingas vadovavimo seniūnijai darbas jam patikėtas prieš 5 mėn. Etatinių seniūnijos darbuotojų būrį papildo 15 seniūnaičių, kuriuos seniūnas vadina neatsiejamais pagalbininkais. Jie ne tik imasi daugelio iniciatyvų, bet ir prisiima seniūnijos renginių organizacinių klausimų atsakomybę. 

Investicijos infrastruktūros plėtrai

Svečiuojantis Jašiūnuose neįmanoma nepastebėti švarias ir tvarkingas vietos gatves, tai, be jokios abejonės, gyventojų nuopelnas. Tad, nieko nuostabaus, kad bet kuriais metai organizuojamas konkursas „Gražiausia Šalčininkų rajono sodyba“ nevyksta be Jašiūnų sodybų savininkų.

Lucijos ir Rišardo Nakrevičių sodyba (Buikų k., Jašiūnų sen.)
apdovanojimas už tradicinių medžiagų panaudojimą
kuriant sodybos aplinką, 2018 m.
Natalijos ir Aleksandro Godovščikovų sodyba
(Jašiūnų mstl., Jašiūnų sen.)
III vieta miesto sodybų kategorijoje, 
2018 m.Svarbi komunalinio ūkio veiklos sritis – kelių remontas: atnaujinami ir žvyrkeliai, ir asfaltbetonio dangą turintys keliai. Žvyrkelių remonto darbai buvo atliekami atnaujinant jų paviršių žvyru arba akmens skalda. Taip pagerinta Gojaus kaimo Miško g., Dainavos kaimo Beržų ir Liepų g., Sližiūnų kaimo Merkio g. ir kelio, vedančio į Paupio kaimą, kokybė. Pastaraisiais metais seniūnijoje taip pat padidėjo suremontuotų arba naujai užasfaltuotų kelių skaičius. Tokio tipo pokyčiai įvyko Jašiūnuose – Kaštonų, Aušros, Turgaus, Popierinės, Tyliosios ir Krantinės gatvėse. Taip pat užasfaltuotas privažiavimo kelias ir įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės Saulėtojoje gatvėje, įrengta žiedinė sankryža prie Jašiūnų M. Balinskio gimnazijos. Pravartu pabrėžti darbus Naujojoje gatvėje – čia įgyvendinta didžiausia seniūnijos kelių infrastruktūros investicija, visiškai pakeitusi šios Jašiūnų dalies įvaizdį. Projekto vertė – 600 tūkst. eurų.

Turgaus g. asfaltavimas, Jašiūnai Aušros g., Jašiūnai
Sližiūnai, Merkio g.  Kelias į Paupio kaimą
Automobilių stovėjimo aikštelė Saulėtojoje gatvėje Automobilių stovėjimo aikštelė Saulėtojoje gatvėje
Aušros g., Jašiūnai Krantinės g., Jašiūnai
Sutvarkyta teritorija prie seniūnijos  
Naujoji g. prieš remontą Naujoji g. po remontoSvarbus objektas kelių ūkio srityje buvo tilto, esančio J. Sniadeckio gatvėje Jašiūnuose, rekonstrukcija. Investicija, sudaranti 300 tūkst. eurų, palengvino automobilių eismą po Jašiūnus ir tarnaus dar ne vienai vietos gyventojų kartai.

Tiltas prieš remontą Tiltas po remontoApšvietimo renovacija – tai sritis, kuriai pastaraisiais metais Savivaldybė skyrusi dideles lėšas, seniūnijoje pažymėta apšvietimo linijų remontu Jašiūnuose (Popierinės g. ir Pušų g. ) ir Naujasodyje (Akmenų g.).

Pušų g., Jašiūnai Popierinės g., JašiūnaiTeigiami pokyčiai seniūnijoje vyksta ir vandentvarkos srityje. Prie realizuotų projektų priskiriami vandenvietės gręžinio ir vandentieko remontas Jašiūnų geležinkelio stoties gyvenvietėje, o taip pat vandentiekio remontas Merkio gatvėje, nuotekų šalinimo tinklų remontas Popierinės gatvėje Jašiūnuose. Be to, 2018 m. seniūnijoje pradėtas realizuoti nuotekų valymo įrenginių statybos projektas, kuriam Savivaldybė gavo lėšų iš ES struktūrinių fondų. Tai bus didžiausia Jašiūnų istorijoje investicija vandentvarkos srityje. Nuotekų valyklos statybos darbų vertė sudaro 436 tūkst. eurų. Jašiūnų nuotekų valyklos statyba – tai svarbiausias projekto, leisiančio užtikrinti kokybišką vandens tiekimą ir nuotekų šalinimą miestelyje, etapas. Projekto realizavimo metu bus plečiamas sanitarinis nuotekų tinklas kartu prijungiant prie jo būstus.

Investicijos šilumos ūkyje taip pat nepraėjo pro šalį. Naujos „Aušros“ gimnazijos ir lopšelio – darželio „Žilvitis“ katilinės dėka pagerintos jauniausios Jašiūnų kartos auklėjimo ir mokymosi sąlygos. Investicija kainavo 157 tūkst. eurų.

Taip pat tenkinant vaikų poreikius įrengtos žaidimų aikštelės Keidžiuose ir Šv. Antano gatvėje Jašiūnuose.

Žaidimų aikštelė Šv. Antano gatvėje Jašiūnuose  Balinskių dvaras – patrauklus turistinis objektas

Jašiūnai – tai tylus Rūdninkų girios pakraštyje įsikūręs miestelis, papuoštas vingiuojančios Merkio upės, drąsiai gali būti vadinamas Šalčininkų rajono, kurį puošia ir garsina Balinskių ir Sniadeckių dvaras, perlu. Jašiūnų dvaras vertinamas kaip vienas svarbiausių turistinių objektų Šalčininkų rajone.

Jašiūnų dvaras  Po Savivaldybės pastangomis atliktos renovacijos 2015 m. rudenį atsidariusio Balinskių dvaro rūmus aplankė daugiau negu 30 tūkst. turistų. Buvusi Balinskių ir Sniadeckių rezidencija tapo vertingu istoriniu objektu, čia vyksta daug įvairių kultūros renginių. Šalčininkų rajono savivaldybė siekia panaudoti visapusišką istorinio objekto potencialą, todėl pastaraisiais dviem metais rūmuose vyko remonto darbai pagal Jašiūnų dvaro atnaujinimo projekto III etapą. Projekto įgyvendinimo metu restauratoriai atliko nebaigtų autentiško interjero, langų ir durų apvadų, angokraščių puošybos detalių, sienų tapybos, dekoratyvinių dangų konservavimo ir restauravimo darbus. Konferencijų salėje buvo tęsiami auksavimo darbai. Neprasčiau atrodo ir mokslininkų kabinetas. Restauratorių atrasta autentiška spalva byloja apie legendinę praeitį, Balinskių ir Sniadeckių kultūrinį palikimą. Prabangiai, bet kartu ir elegantiškai atrodo laiptinė, čia taip pat atliki auksavimo darbai. Svarbi projekto dalis - pagal buvusioje dvaro bibliotekoje išlikusius autentiškus koklių krosnių fragmentus pagamintos ir įrengtos dvi naujos krosnys, papuošusios muziejaus patalpas, suteikusios joms pilnatvės ir sugrąžinusios dvasią.

Bendradarbiavimas – sėkmingos seniūnijos plėtros pagrindas

- Nepaisant to, kad pradėjau dirbti visai neseniai, pastebėjau, kad visi seniūnijos pasiekimai - tai seniūnijos ir savivaldybės arba gyventojų bendradarbiavimo rezultatas. Kaip pavyzdį galima paminėti pastaruoju metu organizuotus renginius – seniūnijos dienas ir kalėdinius susitikimus. Žmonės aktyviai juose dalyvauja ir inicijuoja tokius susitikimus. Esu už tai labai dėkingas ir seniūnijos darbuotojams, ir seniūnaičiams, ir gyventojams. Džiugina faktas, kad dalį renginių organizavimo išlaidų padengia vietos verslininkai, - sako Jašiūnų seniūnijos seniūnas Zdislav Mažeiko.

Jašiūnų seniūnija yra didžiausia pagal registruotų ūkio subjektų skaičių jos teritorijoje, kurių čia yra apie 40. Didžiausi yra: AB „Actas“ – vienintelė Lietuvos įmonė, gaminanti actą, UAB „Polivektris“ – didžiausia Šalčininkų rajono įmonė pagal įdarbintų žmonių skaičių, užsiimanti plastiko atliekų perdirbimu, UAB „Poluwood“ – gamina parketą, UAB „Olkusjana“ – mėsos gaminių produkcija, UAB „Evaldo daržovės“ – daržovių ir prieskoninių žolelių auginimas, UAB „Seltanas“, UAB „Amortizacija“, individualios Henriko Tomaševičiaus ir Vladislavo Bernato įmonės. Seniūnijos gyventojų įdarbinimas visų pirma aktualus dėl darbo vietų minėtose įmonėse, be to, verslininkai visada remia seniūnijos iniciatyvas.

AB „Actas“ UAB „Evaldo daržovės“Seniūnijos veiklai būdingas labai didelis bendradarbiavimo su Lenkijos savivaldybėmis įsipareigojimas. Praėjusiais metais sukako 15 metų nuo ryšių užmezgimo su Bobolicų seniūnija, nuo 2005 metų Jašiūnai bendradarbiauja su Kužentnuku (Kurzętnik), o 2008 m. pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Rešliaus seniūnija. Bocki seniūnija Lenkijoje - su ja kontaktai užmegzti 2011 m., 2016 m. pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Zbuinos seniūnija (Zbójna, Lomžos apskritis), jauniausias seniūnijos partneris – Počesna (Poczesna, Čenstakavos apskritis), su kuria sutartis pasirašyta 2017 m. Realizuojant bendradarbiavimo programą kiekvieną vasarą Jašiūnų seniūnijos vaikai vyksta į stovyklas Lenkijoje, realizuojami projektai švietimo ir kultūros srityse. 

Dešimtmetį Jašiūnuose vyksta renginys „Susitikimai pas Balinskius“ – dviejų dienų šventė, susidedanti iš oficialaus susitikimo pirmąją dieną ir koncertinės programos kitą dieną. Prie tradicinių seniūnijos renginių priskiriamos Užgavėnės, kalėdiniai susitikimai, Šv. Antano atlaidai Jašiūnų geležinkelio stotyje. Nepaisant to, kultūros renginių mylėtojams Jašiūnai asocijuojasi su Joninėmis, kurios organizuojamos Balinskių ir Sniadeckių dvaro parke apie 20 metų.

„Susitikimai pas Balinskius“ 2017 m.  
Joninės 2018 m.  Jašiūnų žemė – tai istorijos ir kultūros paveldo objektų lobynas, draugiškų ir geranoriškų žmonų gyvenvietė, atvira turistams, visiems atvykstantiems ir svečiams.


Irena Kolosovska

Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook