Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :Didieji lenkai Lietuvoje – debatai apie Jendžejų Sniadeckį

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Didieji lenkai Lietuvoje – debatai apie Jendžejų Sniadeckį
2019-10-23


Spalio 23 d. Šalčininkų rajono savivaldybė ir fondas „Rytų studijų institutas“ pakvietė į debatus, skirtus garsiam chemikui, biologui, publicistui, gydytojui ir be galo įdomiai ir žavingai asmenybei Jendžejui Sniadeckiui.

„Didieji lenkai“ („Wielcy Polacy”) – taip pavadinto projekto veiklos sukvietė pedagogus, jaunimą ir senjorus. Nepaisant to, kad Vilniaus universiteto profesorius J. Sniadecki Jašiūnuose negyveno, tačiau dažnai čia lankė savo brolį Jana Sniadeckį.

Debatus pradėjusi Šalčininkų rajono mero pavaduotoja Beata Petkevič apibūdino mokslininką kaip asmenybę, kuri bet kokioje savo veikloje buvo ypatinga.

- Jendžej Sniadecki buvo anų laikų legenda, profesorius, kurio klausytis rinkosi pilnos salės, klausytojai ėjo išgirsti paskaitų ne filosofijos arba literatūros, bet chemijos temomis. Viename iš savo kūrinių jis rašė, jog kiekviena karta laiko save protingiausia ir pažangiausia. Be abejonės, tokios mintys nesvetimos ir mums, gyvenantiems XXI amžiuje ir dažnai be reikalo nevertinantiems praėjusių amžių atstovų. Turime didžiuotis mūsų protėviais, padariusiais didžiulį indėlį į mokslą, į tai, kuo mes šiandien naudojamės, - pasakė vicemerė Beata Petkevič.Pirmoji apie J. Sniadeckį kalbėjo Kolčiūnų (Baltarusija, Ašmenos apskritis) mokyklos direktoriaus pavaduotoja, kurios dėka mokykloje veikia mokslininkui skirtas muziejus, puoselėjamas jo atminimas, vyksta tradiciniai susitikimai, sukviečiantys svečius iš Baltarusijos, Lenkijos ir Lietuvos, žinoma, ir iš Šalčininkų rajono. Apie J. Sniadeckio mokslinę veiklą kalbėjo Karpatų geologijos instituto direktorius Lešek Jankovski akcentavęs profesoriaus nuopelnus kuriant chemijos vadovėlį ir cheminių elementų lenkų kalba terminus, skatinant šios mokslo šakos klestėjimą. Balinskių dvaro muziejaus vadovas Kazimež Karpič pasakojo apie Sniadeckių giminę ir Jendžejo Sniadeckio palikuonis. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos mokslo darbuotoja dr. Birutė Railienė pristatė monografiją apie J. Sniadeckį, o taip pat paties profesoriaus darbus, išleistus pastaraisiais metais anglų ir lietuvių kalbomis. Ji taip pat priminė, kad kasmet lapkričio 30 d. Vilniuje organizuojami „Jendžejo Sniadeckio skaitymai“, kartu kviesdama susirinkusius dalyvauti šių metų renginyje.Po pasisakymų susirinkusieji apžiūrėjo senų j. Sniadeckio leidinių parodą.

Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook