Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema

 

Nuo 2016 m. vasario 1 d. Lietuvoje pradėjo veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Šalčininkų rajone veikia taromatai ir rankinio surinkimo sistema. Gyventojai raginami grąžinti užstato sistemos ženklu pažymėtas pakuotes ir atgauti 10 centų užstatą.

Šalčininkų rajone taromatai veikia:

Gegužės a. 21, Eišiškės
J. Sniadeckio g. 11, Šalčininkai (Maxima)
Vilniaus g. 52, Šalčininkai (Maxima)
Vilniaus g. 2b, Šalčininkai (Norfa)
UAB „Alsanta“ , Butrimonys
Vilniaus g. 14A, Baltoji Vokė

   


Rankinio surinkimo sistema (žemėlapyje rasite pažymėtas prekybos vietas, kuriose pakuotes surekamos rankiniu būdu)
 

Gyventojai gali pasitikrinti, ar vienkartinė pakuotė dalyvauja naujoje užstato sistemoje ir ar ją galima grąžinti į taromatą, įvesdami pakuotės brūkšninį kodą.KĄ GYVENTOJAI TURI ŽINOTI APIE UŽSTATO SISTEMĄ 

1. Kaip veikia užstato sistema?

Vartotojas, atėjęs į parduotuvę nusipirkti gėrimo, kuris įpakuotas į vienkartinę pakuotę, palieka 10 ct užstatą. Užstatas grąžinamas, kai pirkėjas priduoda tarą parduotuvėje.

Parduotuvėse surinkta tara yra surenkama ir nuvežama į skaičiavimo centrą. Ten pakuotės yra suskaičiuojamos ir paruošiamos perdirbti.

2. Kokių gėrimų pakuotės dalyvauja užstato sistemoje?

Naujoji užstato sistema apima į stiklinę, plastikinę ir metalinę pakuotę (skardines) išpilstytą alų, alaus kokteilius, sidrą, vaisių vyną ir jo kokteilius bei gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus, girą, taip pat visų tipų vandenį, sultis, nektarą.

Naujojoje užstato sistemoje nedalyvauja vaisių vyno, vaisių vyno gėrimų ir vaisių vyno kokteilių bei stipriųjų gėrimų pakuotės.

Užstato sistemoje taip pat nedalyvauja gėrimų pakuotės, kurios buvo įsigytos ne Lietuvoje.

Visos sistemoje dalyvaujančios pakuotės pažymėtos užstato ženklu.

3. Kur surenkamos pakuotės?

Pakuotes grąžinti ir atgauti užstatą galima visose parduotuvėse, kurių prekybos plotas yra didesnis nei 300 kv. metrų, arba kaimo parduotuvėse.
Vietas, kuriose galite grąžinti pakuotes, rasite adresu www.grazintiverta.lt.

4. Kokie reikalavimai taikomi grąžinant pakuotes?

Pakuotės turi būti tuščios, išlaikiusios pradinę formą, o jų etiketės – nepažeistos.

Pakuotės svoris, forma ir ant etiketės esantis brūkšninis kodas yra pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos taromatai atpažįsta pakuotes.

5. Kas yra taromatai ir kiek jų bus?

Taromatai – modernūs įrenginiai, į kuriuos galima patogiai priduoti pakuotes. 

6. Ar parduotuvėse, kuriose pakuotės bus surenkamos rankiniu būdu, bus atlaidžiau žiūrima, jei tara bus suglamžyti arba be etikečių?

Ne, pakuotėms taikomi vienodi reikalavimai, nes iš parduotuvių, kuriose tara surinkta rankiniu būdu, pakuotės bus gabenamos į skaičiavimo centrą, kuriame jos bus suskaičiuojamos automatiškai, naudojant panašius įrengimus, kaip ir taromatai.

7. Ar galima į taromatus priduoti daugkartinius alaus ir giros butelius?

Taip, taromatai priima ir daugkartinėje užstato sistemoje dalyvaujančius butelius.

9. Kodėl nesurenkama kitos pakuotės (pvz., kartonas, tetra pak)?

Statistika rodo, kad būtent vienkartinių gėrimų pakuotės labiausiai teršia mūsų gamtą ir patenka į sąvartynus, nors galėtų būti perdirbamos. Užsienio šalių – Skandinavijos, Olandijos, Vokietijos, Estijos – patirtis rodo, kad vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema padeda surinkti ir perdirbti labai didelius šių atliekų kiekius.

Be to, gyventojai dažnai būtent gėrimų pakuotes palieka gamtoje – miškuose, paežerėse, pakelėse, nors žaliava, iš kurių gaminamos gėrimų pakuotės, suyra per itin ilgą laiką. Pavyzdžiui, stiklas suyra per 1 mln. metų, plastikinis buteliukas - per 450 metų, metalinė skardinė - per 200 metų.

10. Kur gauti daugiau informacijos apie užstato sistemą?

Visą informaciją apie sistemą be vietas, kur galite grąžinti pakuotes, rasite www.grazintiverta.lt